Jeżeli spodziewasz się dziecka, na pewno zależy Ci na tym, aby Twoja ciąża przebiegała prawidłowo, a maleństwo miało zapewnione wszystkie składniki odżywcze niezbędne do zdrowego rozwoju. Zapewne wiele razy słyszałaś, że ciąża to czas, w którym powinnaś jeść za dwoje i nie odmawiać sobie niczego. Ale czy tak jest naprawdę? Jak powinna wyglądać dieta w ciąży? Czego nie można jeść w ciąży, a jakie produkty przyszła mama powinna uwzględnić w swojej diecie?
Z tekstu dowiesz się:
- jak powinna wyglądać dieta dla kobiet w ciąży,
- jak powinien się prezentować jadłospis ciężarnej,
- czego nie jeść w ciąży,
- w jaki sposób dieta pudełkowa pomoże Ci zadbać o zdrowie Twoje i maluszka.
Jednego dnia czujesz się wspaniale, a kolejnego zmagasz się z porannymi mdłościami i niechęcią do niektórych produktów spożywczych oraz ich zapachów?
Jedzenie w ciąży ma wpływ nie tylko na zdrowie Twoje oraz Twojego dziecka, ale również na Twoją formę w jej trakcie i już po porodzie. Prawdopodobnie wolałabyś uniknąć nadwagi i zastanawiania się, jak schudnąć po ciąży, w momencie, gdy Twoim całym światem będzie maleństwo. My podpowiemy Ci, jak to zrobić!
Dieta w ciąży
Jeżeli zależy Ci na dobrym samopoczuciu, powinnaś zadbać przede wszystkim o to, aby Twój jadłospis w ciąży był jak najbardziej urozmaicony.
Zadbaj o regularne spożywanie posiłków, tak aby uniknąć spadku cukru we krwi oraz niskiego poziomu energii. Jedzenie w ciąży mniejszych i częstszych posiłków może się okazać dobrą strategią, zwłaszcza w momencie, gdy zmagasz się z mdłościami i niewielkim apetytem.
Nie zmuszaj się do jedzenia produktów, na które nie masz ochoty, ale nie opieraj swojej diety jedynie na przetworzonej żywności. Ciąża nie jest czasem, w którym możesz sobie pozwolić na bezkarne objadanie się niezdrowymi przekąskami. To okres, w którym powinnaś zwracać szczególną uwagę na mikro- i makroskładniki w swojej diecie.
Dieta w ciąży – jadłospis
Podczas układania swojego menu zadbaj o to, aby każdy z Twoich posiłków zawierał:
- źródło pełnowartościowego białka (mięso, jaja, nabiał, rośliny strączkowe),
- węglowodany złożone (pełnoziarniste kasze, ryż, chleb razowy),
- zdrowe tłuszcze (awokado, oliwa z oliwek, orzechy i pestki oraz tłuste ryby) – kwasy omega-3 będą kluczowe dla rozwoju układu nerwowego maluszka, dlatego nie zapominaj o jedzeniu tłustych ryb (łosoś, halibut lub śledź) 2 razy w tygodniu.
Pamiętaj również o dodatku świeżych warzyw oraz owoców. Jeżeli nie masz ochoty na surowe warzywa, a Twoje trawienie jest nieco wolniejsze (u kobiet w ciąży zaparcia występują dość często), zamień je na warzywa gotowane na parze lub pieczone w piekarniku.
Zwróć szczególną uwagę na takie mikroskładniki jak witaminy C (jej doskonałymi źródłami są papryka, natka pietruszki czy brukselka) i E (możesz ją znaleźć m.in. w szpinaku, awokado, olejach roślinnych, pestkach dyni, słonecznika, siemieniu lnianym). Dzięki temu unikniesz niedoborów, które mogą się przyczyniać do niedokrwistości czy osteoporozy.
Czego nie można jeść w ciąży?
Czego nie jeść w ciąży? Wielu specjalistów odradza jedzenie w ciąży takich produktów jak surowe mięso i surowe ryby czy też niepasteryzowanych produktów mlecznych, takich jak sery dojrzewające czy pleśniowe. Warto mieć to na uwadze i unikać tych produktów w celu zminimalizowania ryzyka zarażenia się bakterią E. coli.
Dodatkowo przyszła mama powinna unikać produktów mocno przetworzonych, bogatych w tłuszcze trans, utwardzone oleje roślinne oraz cukier.
W społeczeństwie wciąż krąży mit jedzenia za dwoje podczas ciąży. Tak naprawdę jednak w pierwszym trymestrze ciąży Twoje zapotrzebowanie kaloryczne się nie zmienia, w drugim trymestrze wzrasta ono o 360 kcal, a w trzecim o 475 kalorii.
Jeżeli masz zachcianki na słodkie produkty – postaw na zdrowsze zamienniki, takie jak owoce, gorzka czekolada, garść daktyli lub domowe kakao – będą one zdecydowanie zdrowszym wyborem.
Ciąża i dieta pudełkowa? Z NTFY zdrowe odżywianie w czasie ciąży to przyjemność!
Chciałabyś się lepiej odżywiać w czasie ciąży, ale nie masz czasu na przygotowywanie zdrowych posiłków? A może boisz się, że nie dostarczysz sobie wszystkich niezbędnych mikroskładników potrzebnych dla prawidłowego rozwoju dziecka?
Catering dietetyczny NTFY zadba o to za Ciebie! Nasze posiłki są komponowane przez zespół wykwalifikowanych dietetyków, dlatego możesz mieć pewność, że dostarczysz swojemu organizmowi wszystkiego, czego potrzebujesz w tym ważnym dla Ciebie czasie.
Jaglanka kokosowa z jabłkiem i suszonymi daktylami, kiedy nie masz ochoty na ciężkie jedzenie? A może naleśniki kasztanowe z kremem bananowo-orzechowym na dni, kiedy masz ochotę na coś słodkiego? NTFY ma w swojej ofercie aż sześć różnych rodzajów diet! U nas masz możliwość dowolnego dobierania posiłków spośród opcji dostępnych w wykupionym przez Ciebie pakiecie. Dzięki temu możesz mieć pewność, że znajdziesz wśród nich posiłki, które zadowolą Twoje kubki smakowe.
Zadbaj o zdrowie swoje oraz swojego maluszka z dietą pudełkową NTFY!