Dlaczego i jak powstaje korozja? Jak chronić metale?

0
50
Dlaczego i jak powstaje korozja

Korozja pojawiająca się na powierzchni metali jest zjawiskiem powszechnym, przed którym można się jednak zabezpieczać, stosując odpowiednie reguły ich przechowywania, jak i nakładają powłoki ochronne. 

Korozja — na czym polega ten proces?

Korozja stopów metali, rdzewienie żelaza to procesy zachodzące stopniowo, prowadzące do niszczenia materiałów. Najczęściej wpływ mają na pojawienie się tego problemu szczególne warunki środowiskowe. Korozja może mieć jednak wiele przyczyn: od reakcji chemicznych, przez procesy fizyczne, po elektromechaniczne czy nawet mikrobiologiczne. Z tego też względu ochrona metali powinna być ściśle dostosowana do ich specyfiki, a także przeznaczenia tych materiałów. Procesy korozyjne mogą zachodzić w różnych warunkach, różna może być także — w zależności od materiału i warunków — szybkość korozji.

Co powoduje, że na powierzchni metalu pojawia się korozja?

Główną przyczyną korozji jest tlen. Trzeba natomiast pamiętać, że czynniki takie jak wysoka wilgotność, obecność soli i ich kontakt z metalem, a także niektóre kwasy i zasady — to wszystko może przyspieszać tempo, w jakim zachodzi korozja metalu. Najprościej powiedzieć, że chodzi o tlenek metalu, który tworzy się na powierzchni metalu poprzez oddanie elektronu. Proces ten w dalszej kolejności prowadzi do stopniowego rozkładu materiału.

Jednymi z najczęściej wymienianych czynników wpływających na pojawienie się korozji są:

  • wilgoć — woda przyczynia się do pojawienia się drobnych wżerów w strukturze metalu, które osłabiają strukturę i otwierają miejsce na rozwój korozji;
  • powietrze — choć przede wszystkim chodzi tutaj o wystawienie metalu na długotrwałe działanie zmiennych temperatur; wysoka amplituda sprzyja pojawieniu się wilgoci, a ta z kolei korodowaniu;
  • sól — jej silne właściwości żrące pojawiają się w styczności z metalem, co prowadzi do uszkodzenia jego struktury i pojawienia się korozji.

To tylko najczęstsze przyczyny korozji, ale pamiętać trzeba, że choćby różnego rodzaju sole i zasady mogą także sprzyjać jej rozwojowi.

Korozja chemiczna i nie tylko. Czy da się trwale zapobiec korozji elektrochemicznej?

Niestety chemiczna i elektrochemiczna korozja to procesy, którym nie da się zapobiec trwale. Oczywiście im mniej inwazyjne środowisko, w którym znajduje się materiał, tym mniejsze ryzyko wystąpienia tego procesu i wolniejszy jego przebieg, natomiast trzeba sobie zwalać sprawę, że tlenki metali dążą do stanu występowania w rudach. Korozja w tego typu materiałach jest więc procesem naturalnym i nieuchronnym. Niemożliwość całkowitego zabezpieczenia stali przed korozją elektrochemiczną i chemiczną nie oznacza jednak, że procesu tego nie da się znacząco odsunąć w czasie i spowolnić.

Korozja metali — jak jej przeciwdziałać?

Spowolnić korozję chemiczną i elektrochemiczną można przez stosowanie odpowiednich powłok ochronnych, które przeciwdziałają procesowi utleniania. Warto pamiętać jednak, że powłoki te z czasem także tracą swoje właściwości, więc konieczne jest oczyszczenie metalu po jakimś czasie i nałożenie kolejne warstwy zabezpieczeń. Istotne jest także to, w jakich warunkach przechowujemy metale. Im bardziej suche, o stałej temperaturze otoczenie, tym mniejsze ryzyko szybkiego tempa postępowania korozji. Zagrożeniem jest tak wilgoć, duże amplitudy temperatur, jak i kontakt ze stymulująco wpływającymi na rozwój korozji substancjami (np. solą drogową, która sprzyja pojawianiu się korozji na nadkolach). Ograniczenie kontaktu z tymi substancjami jest szczególnie istotne. Jeśli zaś nie da się tego zupełnie uniknąć, trzeba dbać o regularne usuwanie ich z powierzchni metalu.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here