Dlaczego warto wybrać się do Botswany?

0
1291
Botswana

Każdego roku szerokie grono turystów z całego świata decyduje się wybrać na wycieczkę do Afryki. Jest to niesamowity kontynent, na którym znajdziemy ogromna ilość atrakcji turystycznych, które trzeba zobaczyć na własne oczy. Jeżeli zależy nam przede wszystkim na podziwianiu miejscowej fauny, warto udać się do Botswany. Nazwa to może być nam obca, lecz po przyjeździe szybko przekonamy się, dlaczego często określana jest mianem „Arki Noego”. Jest to kraj podobnej wielkości co Francja, z populacją liczącą niewiele ponad 2 mln osób. Znajdują się na jej terenie liczne rezerwaty i parki narodowe, w których występuje wyjątkowo zróżnicowana fauna. Zajmują one aż 17% powierzchni kraju.

Delta Okawango oraz Moremi Game Reserve

Okawango zasługuje na szczególną uwagę, jeżeli chodzi o atrakcje, które kryje w sobie Botswana – wakacje w tym kraju warto zacząć od zwiedzenia tej delty w okresie od czerwca do września. Delta Okawango uznawana jest za jeden z siedmiu naturalnych cudów Afryki. W roku 2014 została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ponieważ Botswana jest państwem śródlądowym, nie ma ono dostępu do morza. Tym samym rzeka Okawango rozlewa się po piaskach Pustyni Kalahari. W rezultacie powstają liczne wysepki i rozlewiska zamieszkałe przez liczne dzikie zwierzęta. Płynąc po rzece Okawango, będziemy mogli z bliska zaobserwować krokodyle i podziwiać piękne lilie wodne kwitnące na terenie delty. Na wschodnim brzegu znajduje się Moremi Game Reserve. Jest to stosunkowo niewielki rezerwat o powierzchni zaledwie 5 tys. km. Na terenie Botswany znajdziemy wiele większych parków narodowych. Mimo to warto zajrzeć do rezerwatu Moremi, gdyż oferuje on ciekawe widoki nawet dla wyjątkowo doświadczonych podróżników.

Park Narodowy Chobe i Central Kalahari Game Reserve

Park Narodowy Chobe jest jednym z największych rezerwatów przyrody na świecie. Cechuje się ogromną różnorodnością biologiczną. Znajduje się on w północnej części Botswany i zajmuje powierzchnię 11,7 tys. km2. Podczas jego zwiedzania zobaczymy między innymi stada żyraf i słoni. W tym celu najlepiej udać się nad rzekę Chobe, gdyż tam właśnie gromadzą się stada tych zwierząt w porze suchej. Z pomocą przewodnika o wiele łatwiej przyjdzie nam wypatrywanie innych egzotycznych zwierząt. Po takiej przygodzie z pewnością docenimy to, co ma nam do zaoferowania Botswana – parki narodowe, których szybko nie zapomnimy. Park ten zawiera jedną z największych populacji zwierzyny łownej w całej Afryce. Z kolei Central Kalahari Game Reserve zajmuje ponad 52 tys. km2 – jest on większy od Holandii. Wystarczy, że zaopatrzmy się w pojazd z napędem na cztery kola i możemy wyruszyć na niezapomniane safari na terenie tego rezerwatu. Brak dróg i ograniczeń prędkości w połączeniu z płaską rzeźbą terenu sprawia, że będziemy mogli swobodnie poruszać się po terenie Central Kalahari Game Reserve w poszukiwaniu zwierząt.

Mistyczne wzgórza Tsodilo

Wzgórza Tsodilo były używane przez tysiące lat, jako miejsce do malowania i odprawiania rytuałów. Miejscowa ludność uważa, że wzgórza te są zamieszkane przez duchy ich przodków. Tsodillo często określane jest mianem Luwru pustyni, gdyż na jego obszarze znajduje się ogromne skupisko starożytnych malowideł naskalnych. Z tego powodu w roku 2001 wzgórza Tsodillo zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W ich skład wchodzi pasmo wzgórz wraz ze wszystkimi stanowiskami archeologicznymi. Malowidła udokumentowały zmieniające się warunki naturalne na tym obszarze na przestrzeni 10 tysięcy lat. Warto przyjechać w to miejsca, aby móc podziwiać sztukę Buszmenów — jednego z najstarszych ludów świata, zamieszkujących przede wszystkim tereny kotliny Kalahari. Najstarsze odkryte malowidła naskalne powstały ponad 70 tys. lat temu. W niektórych stanowiskach archeologicznych odkryto również kamienne narzędzia pochodzące z epoki środkowego paleolitu. Osoby zafascynowane ludzką prehistorią z pewnością powinny skorzystać z okazji, aby odwiedzić to niesamowite miejsce.

Jeżeli zdecydujemy się na wycieczkę do Botswany, najlepiej zaplanować ją na okres od maja do października. To wtedy właśnie uświadczymy w tym kraju najlepszą pogodę, sprzyjająca zwiedzanie licznych atrakcji. Powinniśmy zabrać ze sobą wszelkie środki, które pozwolą nam się uchronić przed gorącymi promieniami słonecznymi – filtr ochronny, okulary przeciwsłoneczne oraz kapelusz. Warto także zaopatrzyć się w skuteczny środek przeciw owadom. Na miejscu napotkamy wiele okazji do zakupu pamiątek turystycznych. Do najpopularniejszych należą tkaniny, wyplatane kosze, biżuteria, rzeźby oraz lokalnie produkowana ceramika. Do przemieszczania się na terenie Botswany najlepiej wynająć motor lub samochód. Jeżeli korzystamy z oferty biura podróży, to nie będziemy musieli przejmować się kwestiami organizacyjnymi i logistycznymi. Pozostanie nam podziwianie pięknych widoków i zwiedzanie miejscowych atrakcji turystycznych. Ogromną zaleta Botswany jest fakt, że jest ona o wiele bardziej bezpieczna dla turystów w porównaniu z innymi państwami afrykańskimi.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here