e-Deklaracje 2022 – jak rozliczyć PIT online bez tej aplikacji?

0
822
e-Deklaracje 2022

Polacy coraz chętniej swoje roczne rozliczenia PIT składają online. Od kilku lat do rozliczenia PIT-u nie potrzebujemy już programów zewnętrznych, ani znajomości obowiązujących przepisów. Formularzy nie trzeba także drukować oraz zanosić do naszego urzędu skarbowego. Jak zatem rozliczyć PIT przez internet? Istnieje kilka sposobów, aby tego dokonać – za pomocą e-deklaracji przygotowanych przez ministerstwo finansów, usługi Twój e-PIT, a także przy pomocy programów do rozliczeń rocznych, jakie znajdziemy w internecie. 

Jak rozliczyć PIT?

Najpopularniejszym sposobem na rozliczenie PIT-u w ostatnich latach jest skorzystanie z usługi Twój e-PIT należącej do stron rządowych. „Do lamusa” odchodzą natomiast zewnętrzne programy internetowe, które przeprowadzają nas przez cały proces złożenia deklaracji podatkowej, a także wizyty w naszym urzędzie skarbowym. Od roku 2008 niezwykłą popularnością cieszył się także portal rządowy e-Deklaracje. Niestety, każdy rozliczający się korzystający z tej usługi od roku 2022 nie będzie mógł z niej skorzystać. e-Deklaracje stanowiły popularną platformę elektroniczną, z której korzystali zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. System został uruchomiony 1 stycznia 2008 roku, a jego świetlność przypadła na rok 2012, kiedy to rozliczono za jego pomocą ponad 3,5 miliona PIT-ów. Na platformie można było również złożyć deklarację VAT oraz PCC.

Jak rozliczyć PIT online bez aplikacji e-Deklaracje?

Możliwości rozliczenia zeznania podatkowego przez internet jest kilka. Jednym z nich było skorzystanie z systemu e-Deklaracje, który niestety od roku 2022 nie będzie aktywny. Jak zatem sobie poradzić?

Innym sposobem na rozliczenie PIT jest skorzystanie z jednego dowolnego programu dostępnego w Internecie, np. e-pity. Wypełnienie deklaracji za pomocą stron internetowych jest niezwykle proste. Przeprowadzają nas one przez cały system rozliczeniowy, a odpowiedni kreator PIT automatycznie sam wybiera oraz wypełnia potrzebny formularz deklaracji.

Najprostszym oraz cieszącym się największą popularnością w ostatnich latach jest jednak skorzystanie z usługi Twój e-PIT. Wystarczy, że zalogujemy się na Twój e-PIT, sprawdzimy prawdziwość danych i zaakceptujemy je. PIT przygotowuje oraz wypełnia Krajowa Administracja Skarbowa, jednak w razie potrzeby każdy z nas może indywidualnie edytować dokument oraz uzupełnić go o należne odliczenia oraz ulgi. Aby wysłać oraz zaakceptować naszą deklarację należy wejść na stronę internetową podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/, a następnie zalogować się. Możemy zrobić to na trzy sposoby:

  1. Za pomocą login.gov.pl, czyli poprzez bankowość elektroniczną, e-dowód lub profil zaufany.
  2. Za pomocą danych podatkowych – niezbędne jest wówczas podanie NIP lub PESEL, a także kwoty przychodu z podatku PIT od pracodawcy. Aby potwierdzić prawdziwość zeznań należy również wpisać kwotę nadpłaty/podatku do zapłaty z rozliczenia za poprzedni rok.
  3. Za pomocą aplikacji mObywatem, którą można aktywować przy pomocy profilu zaufanego.

Rozwiązań na rozliczenie PIT-u przez internet jest zatem naprawdę wiele, a Rząd oferuje nam liczne możliwości.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here