EllaOne – co to za lek, działanie, dawkowanie, skutki uboczne

0
843
EllaOne

EllaOne to lek, który w społeczeństwie funkcjonuje pod nazwą tabletka “dzień po”. Używana jest, gdy tradycyjna antykoncepcja zawiodła bądź też kobieta i jej partner nie zabezpieczyli się odpowiednio, a jednocześnie nie planują ciąży. Sprawdzamy, czym dokładnie jest EllaOne i jak należy stosować ten lek.

Działanie EllaOne

Tabletka EllaOne powinna zostać przyjęta przez kobietę w ciągu 24 godzin od stosunku, gdyż wtedy charakteryzuje się ona największą skutecznością. Pacjentka może jednak przyjąć lek w ciągu 120 godzin, czyli pięciu dni – wtedy również nie powinna zajść w ciążę. W składzie leku znajduje się octan uliprystalu, który jest przeciwieństwem progesteronu. Jego głównym działaniem jest hamowanie owulacji, czyli niedopuszczenie do uwolnienia gotowej do zapłodnienia komórki jajowej. EllaOne jest zatem dobrym rozwiązaniem dla kobiet podejrzewających, że może w najbliższym czasie dojść do owulacji (plemniki charakteryzuje nawet pięciodniowa żywotność), nie jest jednak przydatna, gdy w danym cyklu doszło już do owulacji.

Jak przyjmować EllaOne?

Lek EllaOne należy zażyć jednorazowo, bez konieczności spożywania większej liczby tabletek. Można go przyjmować niezależnie od posiłków, najlepiej popijając szklanką wody. Co istotne, tabletka „dzień po” jest skuteczną formą zapobiegania ciąży, jednak nie pozostaje bez wpływu na organizm kobiety. Dlatego też nie powinna być stosowana zbyt często. Jest to tak zwana antykoncepcja awaryjna, która powinna zostać zarezerwowana na naprawdę wyjątkowe sytuacje. Dodatkowo warto pamiętać, że obecnie tabletka EllaOne w Polsce dostępna jest jedynie na receptę. Do 2017 roku można było ją zakupić bez konieczności posiadania recepty, co zresztą do dziś ma miejsce w większości krajów Unii Europejskiej.

EllaOne – skutki uboczne

Producent leku EllaOne informuje kobiety o potencjalnych skutkach ubocznych, jakie może wywołać przyjęcie tabletki. Do najczęstszych należą:

  • mdłości i wymioty,
  • bóle brzucha o dużym nasileniu,
  • bolesna miesiączka, która może wystąpić wcześniej bądź później niż zwykle,
  • bolesność piersi,
  • zmiany nastroju,
  • zmęczenie i senność.

W przypadku zaobserwowania u siebie bardzo nasilonych efektów ubocznych, które utrudniają codzienne funkcjonowanie, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza ginekologa, który wykona odpowiednie badanie i oceni stan zdrowia pacjentki.

Kiedy nie zażywać leku EllaOne?

Istnieje kilka przeciwwskazań do przyjęcia leku EllaOne. Należą do nich:

  • ciężka astma oskrzelowa,
  • nadwrażliwość na octan uliprystalu bądź jakąkolwiek substancję pomocniczą,
  • przyjmowanie niektórych środków stosowanych w leczeniu padaczki, HIV, infekcji bakteryjnych,
  • karmienie piersią – choć można zażyć tabletkę podczas karmienia, nie można podawać dziecku mleka matki w ciągu siedmiu dni,
  • podejrzenie, że kobieta już jest w ciąży.

Tabletka EllaOne powinna być zażywana zgodnie z zaleceniami lekarza, który przed przepisaniem jej dokładnie oceni stan pacjentki i ewentualne zagrożenia, jakie niesie za sobą przyjęcie leku.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here