Euro palety w transporcie – norma EUR

0
334
Euro palety w transporcie

Przemysł i związany z nim transport międzynarodowy to prężnie rozwijające się dziedziny światowej gospodarki. Korzystając z tradycyjnych rozwiązań przewoźnicy co roku eksportują tony towarów z różnych zakątków świata w kolejne jego rejony. Jednym z najpopularniejszych artykułów, które są dostępne w tej branży praktycznie od początku jej istnienia, są palety transportowe, dziś znane jako euro palety.

Kilka faktów na temat palety euro, czyli jak to było

Historia Euro palety jest ściśle związana z wybuchem II Wojny Światowej. W związku z potrzebą transportowania różnego rodzaju sprzętu, w tym także ciężkiego wyposażenia militarnego, konieczna była standaryzacja służących do przerzucania asortymentu w różne, często znacznie od siebie oddalone rejony. Aby wyeliminować problem niespasowania palety z transporterem, ustalono podstawowe parametry palet. W efekcie, w roku 1961, powstała stała norma europejska – EUR. Norma EUR określa wymiary, które muszą charakteryzować wszystkie dopuszczone do obrotu palety euro. EUR wskazuje także materiał, z którego paleta może być wykonana i jakie parametry techniczne musi spełniać.

Standardowe wymiary – o czym musi pamiętać producent palet

Powstała w roku 1991 organizacja EPAL to podmiot odpowiedzialny za nadawanie dostawcom zewnętrznym certyfikatów, świadczących o ich zgodności ze wspomnianą wcześniej normą europejską. Każdy producent palet, jeśli chce, aby jego produkt na stałe wszedł do obrotu, musi pamiętać o ścisłym przestrzeganiu wskazanych wytycznych. Takie ujednolicenie standardów pozwala na ustrzeżenie przewoźników i inwestorów przed skutkami używania niecertyfikowanych palet. Słabej jakości palety mogą stanowić zagrożenie dla transportowanego asortymentu i narazić zarówno inwestora, jak i przewoźnika, na straty finansowe.

O zgodności euro palety z normą europejską EUR świadczą nie tylko jej wymiary. Liczy się także jej waga i oczywiście stan techniczny każdego elementu. Także zastosowane do zmontowania palety gwoździe muszą posiadać odpowiedni certyfikat. Przepisy, którymi kieruje się organizacja EPAL, wyznaczają także ścisłe przedziały, w jakich mieścić mogą się ewentualne defekty wykorzystanego do stworzenia palety budulca.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here