Fototapeta na ścianie – czy warto się na nią zdecydować?

0
1812
Fototapeta na ścianie

Fototapeta na ścianie to coś w sam raz dla osób znudzonych jednolitym kolorem farby. Jak ją wybrać i na co zwrócić uwagę?

  1. Fototapeta – co to jest?
  2. Jakie są rodzaje fototapety?
  3. Jak przykleić fototapety?
  4. Na co zwrócić uwagę wybierając fototapetę?

Fototapeta – co to jest?

Fototapeta to ciekawa dekoracja na ścianę, którą możemy wykorzystać zamiast malowania farbą na jednolity kolor. Jest to ni mniej ni więcej, jak wielkoformatowy wydruk, który zasłania całą ścianę lub jakąś jej część. Istnieje wiele rodzajów fototapet, dzięki czemu każdy może znaleźć coś na swoje potrzeby, a jednocześnie jesteśmy w stanie umieścić na nich praktycznie dowolny nadruk. Może być to zarówno piękne zdjęcie, własna kompozycja, malarstwo cyfrowe jak i kolaż. Fototapety na ścianę potrafią wprowadzić wiele życia do wnętrza oraz wizualnie je uatrakcyjniają, a także – jeżeli jest na nich odpowiedni obrazek – mogą wizualnie powiększyć niewielką przestrzeń salonu czy kuchni.

W przypadku tego typu ozdoby nie ma de facto obostrzeń względem tego, do jakiego stylu wykończenia wnętrz pasują. Bardziej zależy to od samego obrazu na jaki się zdecydujemy, niż faktu naklejenia fototapety na ścianę. Sprawdzą się one zarówno w nowoczesnych, minimalistycznych mieszkaniach, jak i w tych bardziej bogatych w dekoracje i elementy wystroju, na przykład w stylu postmodernistycznym czy prowansalskim.

Jakie są rodzaje fototapety?

Fototapety dzielimy ze względu na to, na jakim materiale jest nadrukowany obraz. Wyróżniamy przy tym kilka najważniejszych kategorii:

  • fototapeta papierowa, będąca najprostszą i najtańszą formą tego typu dekoracji. Jej plusem jest to, że dzięki delikatności i niskiej grubości papieru łatwo jest ją przykleić metodą na zakładkę. Wadą takiego rozwiązania jest niska odporność na ścieranie oraz uszkodzenia. Papierowej tapety nie powiesimy również ani w kuchni, ani w łazience, ponieważ źle znosi ona wilgoć;
  • fototapeta winylowa, będąca znacznie bardziej wytrzymałą wersją tego typu ozdoby, jednak również grubsza niż papier. Nie uszkodzi się podczas czyszczenia i dobrze znosi wilgoć, dzięki czemu może być naklejona praktycznie w każdym pomieszczeniu, włącznie z łazienką. Również silne nasłonecznienie powierzchni wzoru nie uszkodzi go ani nie sprawi, że kolory wyblakną. Za tego rodzaju fototapetę przyjdzie nam jednak więcej zapłacić;
  • fototapeta foliowa, równie cienka jak papier, jednak wydruk przygotowuje się na samoprzylepnej folii. Bez problemu możemy zmyć taką tapetę na mokro, jednak z drugiej strony musimy dobrze przygotować podłoże przed jej naklejeniem: każda nierówność, dołek czy wypukłość na ścianie będą widoczne po naklejeniu fototapety. Jej plusem jest jednak to, że zwykle kosztuje mniej niż wersja winylowa;
  • fototapeta lateksowa, będąca w zasadzie ulepszeniem wariantu papierowego. Nadruk nanosi się na specjalny papier z domieszką lateksu, który jest bardziej wytrzymały niż zwykły. Taką fototapetę można wytrzeć na mokro, jednak nadal nie nadaje się ona do naklejenia na ścianę w kuchni czy łazience;
  • fototapeta na fizelinie, na tyle gruba że można ją traktować jako dodatkowe ocieplenie. Podobnie jak wersja winylowa i lateksowa może pomóc w ukryciu niedoskonałości ściany i nie trzeba pod nią przygotowywać podłoża co do milimetra równości. Jest to jednak mniej popularne rozwiązanie, a także dość kosztowne.

Wybór konkretnego rodzaju fototapety powinien być podyktowany nie tylko naszym widzimisię, ale również stanem ściany, na której ma być ona przyklejona oraz rodzajem pomieszczenia, w jakim chcemy ją mieć. Wiele ciekawych wzorów tapet oraz akcesoria do ich naklejenia znajdziesz na stronie: https://www.castorama.pl/.

Jak przykleić fototapety?

Metoda klejenia fototapety na ścianę zależy od rodzaju samej tapety. Wersję foliową naklejamy w zasadzie jak wielką naklejkę, ponieważ już ma ona na sobie klej. Fototapetę winylową pozostawiamy suchą, a klej nanosimy tylko na ścianę. Najbardziej wymagająca jest wersja papierowa, ponieważ nie dość, że wymaga bardzo dużej precyzji to również usunięcie raz położonego fragmentu obrazka jest niemożliwe bez jego zniszczenia.

Aby fototapeta posłużyła nam jak najdłużej, warto zrobić jeszcze jedną rzecz. Poza precyzyjnym umieszczeniem na ścianie dobrze jest zamówić wersję laminowaną. Dzięki dodatkowej powłoce na powierzchni obraz będzie o wiele wytrzymalszy i bardziej odporny na czynniki zewnętrzne, dzięki czemu będzie cieszył nasze oczy przez długi czas. Więcej na temat procesu klejenia tapet znajdziesz na blogu: https://www.castorama.pl/produkty/wykonczenie/tapety-i-wykonczenie-powierzchni/tapety-bordiury/fototapety.html.

Na co zwrócić uwagę wybierając fototapetę?

Wybierając fototapetę na ścianę należy przede wszystkim zadbać o odpowiedni, bardzo dobrze zdjęty wymiar. Wydrukowany obrazek musi pasować ściśle na ten fragment ściany, na którym chcemy go umieścić. Jest to szczególnie ważne w przypadku tapet na całą ścianę, ponieważ ich docinanie może dać niepożądane efekty końcowe, jak na przykład krzywe przyklejenie obrazka. Dobrze jest również zrobić wizualizację wybranego motywu, tak abyśmy mieli pewność że będzie pasował do naszego wnętrza.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here