Fotowoltaika dla firm – jakie są korzyści?

0
588
Fotowoltaika dla Firm

Nie od dziś wiadomo, że systemy solarne produkują energię elektryczną dużo taniej niż elektrownie. W Polsce zainteresowanie tematem fotowoltaiki, od kilku lat stale rośnie. Zainteresowane są nie tylko gospodarstwa domowe, ale również przedsiębiorstwa. Przez stale rosnące ceny prądu gospodarstwa domowe i firmy są zmuszone do poszukiwań tańszej alternatywny dla prądu ze standardowej elektrowni.

Jak działa instalacja fotowoltaiczna i czy się opłaca? 

Fotowoltaika dla firm jest opłacalna ze względu na swoiste zabezpieczenie, jakim jest, przed podwyżkami cen energii elektrycznej. Instalacja ta produkuje energię ze słońca, której koszt wynosi 0 zł. Dlatego rozwiązanie to zyskuje na popularności. Na dachu bądź gruncie montuje się specjalną instalację. Energia, która zostaje wyprodukowana, z powodzeniem zastępuje prąd sieciowy, a wyprodukowana nadwyżka prądu,  trafia do sieci elektroenergetycznej i zostaje wykorzystana przez inne budynki. Według ustawy zakład energetyczny ma obowiązek odkupić nadprodukcję energii. Dzięki temu firma może zarabiać i oszczędzać, a także posiadać niezależność energetyczną. Aby system solarny generował oszczędności, konieczne jest dopasowanie go do potrzeb energetycznych przedsiębiorstwa. Dlatego moc instalacji fotowoltaicznej powinna przynajmniej wynosić 10 kW.

Rozwiązania dla firm

instalacja fotowoltaiczna

Instalacja fotowoltaiczna może być wpisana do ewidencji środków trwałych i amortyzowana, a  koszty uzyskania przychodu będą większe. Dzięki temu odprowadzany podatek do Urzędu Skarbowego może być niższy, a zainwestowane pieniądze szybciej się zwrócą. 

Fotowoltaika dla firm generuje zyski, ale wiąże się również z poniesieniem dużych kosztów na zakup i instalację. Wiele firm może wystąpić o dofinansowanie przedsięwzięcia lub o pożyczkę na planowane przedsięwzięcie. Funduszem dotacyjnym stworzonym do rozwoju fotowoltaiki jest Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko dla fotowoltaiki. Dofinansowanie jest przyznawane z Narodowego Funduszu Ochrony i Środowiska Gospodarki Wodnej. Program ma na celu rozwój spójności terytorialnej, a także ochronę zdrowia i środowiska.  

Jak widać zainstalowanie fotowoltaiki w firmie może przynieść wiele pozytywnych skutków. Dzięki temu firma może zaoszczędzić, uzyskać niezależność od publicznych dostawców energii, a także zyskuje możliwość odsprzedaży nadwyżki prądu. Warto wspomnieć, że fotowoltaika w firmie podnosi wartość nieruchomości i samego przedsiębiorstwa. Firma poprawia swój wizerunek dzięki instalacji ze względu na dbałość o ekologię. 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here