Jak działają instalacje fotowoltaiczne?

0
685

Dążenie do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska naturalnego i poszukiwanie sposobów na obniżenie kosztów bieżącego utrzymania budynków, zachęca do inwestowania w nowoczesne, ekologiczne źródła energii. Instalacje fotowoltaiczne są tego doskonałym przykładem. Montowane na dachach domów panele zapewniają darmowy prąd i są przy tym neutralne dla swojego bezpośredniego otoczenia – nie emitują gazów cieplarnianych.

Czysta i darmowa energia ze słońca

Istotą działania nowoczesnych instalacji fotowoltaicznych jest przekształcanie energii słonecznej w prąd elektryczny. To proces etapowy, za który odpowiadają poszczególne elementy skomplikowanej instalacji. Jej podstawową częścią są ogniwa fotowoltaiczne, z których zbudowane są instalowane na dachach panele łączące się w większe moduły. Sprawność działania całego systemu zależy od każdego z wchodzących w jego skład elementów oraz ich prawidłowego montażu. Kluczowe znaczenie ma jednak sprawność i trwałość samych ogniw. Warto podkreślić, że współczesne instalacje fotowoltaiczne są znacznie sprawniejsze (produkują więcej energii elektrycznej) i trwalsze (wysoka sprawność działania utrzymuje się przez kilkadziesiąt lat) od tych, które były dostępne na rynku zaledwie dekadę wcześniej. Dziś takie instalacje są zatem w pełni uzasadnione ekonomicznie i zwracają się już po kilku latach eksploatacji.

Przekształcenie prądu elektrycznego

Specyficzną cechą instalacji fotowoltaicznej jest rodzaj wytwarzanego przez nią prądu. Jest to prąd stały, a współczesne sieci energetyczne działają na prąd zmienny. W związku z tym produkowany przez domową, niewielką elektrownię słoneczną prąd stały, trzeba przekształcić na prąd zmienny. Wykorzystuje się do tego celu specjalne urządzenia. Są nimi tzw. falowniki. To element techniczny, dzięki któremu instalacje fotowoltaiczne mogą być montowane na dachach domów prywatnych i podłączane do sieci energetycznej, stając się jej drobną częścią. Prąd zmienny zasila domowe gniazdka elektryczne i może być wykorzystywany do obsługi wszelkich domowych sprzętów, a także do ogrzewania domu, zasilania w energię zainstalowanego w domu systemu klimatyzacji czy wentylacji mechanicznej z rekuperacją.

Umiejętność wykorzystania energii słonecznej napędza naturę, a dzięki rosnącej sprawności instalacji fotowoltaicznych, w przyszłości może zapewnić również energię niezbędną do dalszego rozwoju cywilizacji. Już dziś sprawność działania i trwałość ogniw jest na tyle duża, że tego typu inwestycje mają pełne uzasadnienie ekonomiczne i to nawet wówczas, gdy nie uwzględnimy przyszłego, niemal pewnego wzrostu cen energii elektrycznej.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here