Jak pomalować pokój i optycznie go powiększyć?

0
1529
Jak pomalować pokój i optycznie go powiększyć

Malowanie jest sposobem na odświeżenie wnętrza i zmianę jego charakteru. Zastosowanie odpowiednich kolorów i technik malowania sprawia, że można optycznie powiększyć wnętrza lub je rozjaśnić. Dzięki temu nawet niewielkie pomieszczenia mogą okazać się przytulne, szczególnie jeśli zadbamy również o odpowiedni dobór mebli.

Jak malować?

Malowanie wymaga odpowiedniego przygotowania, dzięki czemu efekt końcowy prac będzie zadowalający. Wcale nie trzeba wynajmować profesjonalnej ekipy, by sprawnie pomalować mieszkanie i cieszyć się przytulnym wnętrzem. Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie powierzchni – potrzebne będzie mycie ścian mydłem malarskim, a w razie potrzeby również gruntowanie. Dzięki temu nowa farba będzie równomiernie pokrywała ściany. Listwy i futryny warto wcześniej zabezpieczyć taśmą malarską, dzięki czemu nie będzie problemu żmudnego mycia tych elementów z zaschniętej farby. Specjaliści zalecają, by zacząć malowanie od sufitu i dopiero następnie od ścian, pokrywając je z góry na dół. Przy malowaniu wałkiem należy pamiętać o równomiernym dociskaniu go do ściany i regularnym nakładaniu farby na jego powierzchnię. Na opakowaniu farby znajdują się informacje producenta dotyczące tego, po jakim czasie można nakładać drugą warstwę farby. Może być ona konieczna np. kiedy ściany są porowate i zbytnio chłoną farbę, zapewniając nierównomierny koloryt.

Jak można optycznie powiększyć pomieszczenie?

Chyba nikt nie lubi przebywać w niewielkich pomieszczeniach, szczególnie jeśli ściany pokrywa kolor sprawiający przytłaczające wrażenie. Umiejętne dobranie kolorów podczas malowania pozwoli na optyczne zwiększenie powierzchni pomieszczenia, przez co zrobi się ono przestronne i przytulne. Można tego dokonać w prosty sposób, wybierając do odświeżenia ścian jasne barwy. Najlepiej sprawdza się biel, która sprawia, że pomieszczenia wydają się większe. Położenie na podłodze np. ciemnych paneli i jednoczesne pomalowanie ścian oraz sufity na biało sprawiają, iż pomieszczenie wydaje się wyższe. Efekt wydłużenia pomieszczenia można natomiast uzyskać stosując na dwóch przeciwległych ścianach ciemnych kolorów, a na kolejnych dwóch – wyłącznie jasnych. Pomieszczenie będzie wydawało się większe, jeśli podczas malowania zostanie wykorzystany pewien trik. Sufit oraz górna część ścian (pasek o wysokości 10-15 centymetrów) powinny zostać pokryte kolorem jaśniejszym niż ściany. Najlepiej sprawdza się kolor biały, który jest uniwersalny. Ten efekt można uzyskać oklejając górną część ścian taśmą malarską. Wrażenie przestronności wzmocni jeszcze wykorzystanie jasnych listew wykończeniowych na podłodze.

Jakie meble wybrać?

Podczas remontu dobrze jest wybrać meble, które będą dobrze współgrały z jasnymi, powiększającymi optycznie wnętrze barwami. Warto wybierać meble posiadające lekką konstrukcję, ograniczyć ilość ozdobnych detali czy aranżować wnętrza z wykorzystaniem zasad minimalizmu. Dzięki temu nawet niewielkie pomieszczenia będą wydawały się większe, a przez to będą wyglądały naprawdę efektownie.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here