Jak przygotować pracę dyplomową do druku?

0
1000
Jak przygotować pracę dyplomową do druku

Przygotowanie pracy do druku jest obowiązkiem autora. Praca dyplomowa musi zostać sprawdzona, zarówno pod kątem pisowni, jak i sformatowania do druku.

Drukowanie pracy dyplomowej marginesy

Zaleca się kilkukrotne sprawdzanie pracy pod kątem błędów. Możesz również poprosić kogoś z zewnątrz o sprawdzenie poprawności twojej pracy. Pozwoli to uniknąć mechanicznych błędów, które możesz przeoczyć, bez względu na to, ile razy sprawdzasz pracę dyplomową i jak starannie to robisz.

Interpunkcja, ortografia, styl, spójność i poprawność prezentacji to główne kryteria, które musi spełnić praca dyplomowa. Ważny jest również projekt oraz to, jak gotowa praca będzie wyglądała po wydrukowaniu. Nie powinno być tam żadnych przesunięć tekstu, bezsensownych odstępów czy błędów w marginesach. Dlatego tak ważne jest przygotowanie pracy pod kątem jej drukowania.

Wiele osób drukuje pracę dyplomowe w wersji jednostronnej i dwustronnej. W takim przypadku musimy pamiętać, że muszą być one zapisane w dwóch oddzielnych plikach. W wersji jednostronnej trzymamy się sztywno wytycznych od promotora. Te mogą się różnić w zależności od uczelni, na której bronimy pracę.

Bardzo ważne są marginesy. Oprawa pracy dyplomowej wymaga, by lewy margines był mniejszy niż 2,5 centymetra. Kiedy przygotowujemy pracę dwustronną do oprawy, ustawiamy tak zwane marginesy lustrzane. Łatwo to zrobić wchodząc w ustawienia układu strony. Tam znajdujemy zakładkę marginesy i wybieramy wersje – niestandardowe. Wybieramy strony z menu i ustawiamy marginesy lustrzane. W przypadku dwustronnej pracy dyplomowej należy też pozostawiać pustą stronę po stronie tytułowej. Spis treści i podziękowania dla promotora zamieszczamy zwyczajowo na trzeciej stronie.

Ważna jest numeracja stron. Te powinny znajdować się po prawej stronie kartek. Dowiedz się więcej na Lobos.promo

Jak drukować pracę dyplomową?

Przygotowując pracę do druku nie możemy zapomnieć o zapisaniu jej w odpowiednim formacie. To bowiem format daję nam gwarancje, że praca zostanie odwzorowana na papierze w takiej samej formule, w jakiej widzimy ją na ekranie monitora. Zapisując pracę, klikamy w opcję „zapisz jako” i wybieramy format PDF. Dzięki temu praca otworzona na dowolnym komputerze zawsze będzie wyglądać tak samo. W przypadku pliku Worda praca niekoniecznie będzie wyglądać tak samo na każdym nośniku.

Jednak udając się do drukarni, warto zabrać ze sobą dwie wersje pliku. PDF oraz Doc. Musimy bowiem pamiętać, że wersja PDF jest tak zwaną końcową. Oznacza to, że nie można na niej pracować, czyli wprowadzać ewentualnych poprawek do tekstu. Gdy zatem zauważymy w ostatniej chwili, że w tekście jest literówka, to poprawić ją możemy, tylko korzystając z wersji Doc. Warto też zwrócić uwagę na kilka szczegółów, o których wiele osób zapomina.

Jeśli chcemy ustawić w pracy numerację naprzemienną, to wybieramy opcje „wstawianie”. Następnie klikamy w „nagłówek” oraz „numery stron” i na koniec „zewnętrzna strona kartki”. Potem wystarczy zaznaczyć opcje na stronie nieparzystej i wstawić numeracje. Sama strona tytułowa nie powinna zawierać numeru. Dlatego wejdź w ustawienia i zaznacz opcje numeracji od drugiej strony. Usuń też wszelkie hiperłącza. Podczas drukowania zostaną one zaznaczone na niebiesko. Wówczas musimy się liczyć z podniesieniem ceny za drukowanie pracy dyplomowej. Nie zostawiajcie też drukowania pracy na ostatnią chwilę. Większość studentów przystępuje do obrony w czerwcu lub we wrześniu. Większość renomowanych punków ksero czy drukarni jest wówczas oblężonych, zwłaszcza że wraz z obroną pracy dyplomowej trwa też wówczas studencka sesja egzaminacyjna.

Ile kosztuje drukowanie pracy dyplomowej?

Koszt drukowania pracy dyplomowej jest uzależniony od ilości stron, tego, czy zdecydujemy się na pracę jednokolorową, czy wielokolorową oraz od tego, jak szybko chcemy odebrać gotową, wydrukowaną pracę.

Sprawdź ofertę druku prac dyplomowych na stronie https://lobos.promo/produkty/pokaz/drukowanie_i_oprawa_prac_dyplomowych

Ekspresowe drukowanie będzie oczywiście znacznie droższe. W tym przypadku pracę możemy odebrać po dwóch, trzech dnia. Dwudziestostronicowa praca w trybie standardowym powinna kosztować nieco ponad 25 złotych. W tym przypadku otrzymamy pracę jedynie w wersji papierowej, w jednym egzemplarzu. Nieco więcej zapłacimy, kiedy chcemy, aby dodatkowo praca dyplomowa została nagrana na płytę CD. Na wszelki wypadek warto jednak wydrukować zapasową wersję pracy dyplomowej. Musimy się wówczas liczyć z wydatkiem rzędu 50 złotych, ale mamy pewność, że jeśli stanie się jakiekolwiek nieszczęście, to nie będziemy szukać rozpaczliwie drukarni, która szybko oprawi nam pracę dyplomową. Nawet jeśli znajdziemy taki punkt, to za tak ekspresową usługę zapłacimy też ekstra cenę.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here