Jak przygotować się do porodu?

0
699
Jak przygotować się do porodu

Poród to wyjątkowe wydarzenie w naszym życiu. Odpowiednie przygotowanie się do tego wyjątkowego dnia pozwoli uspokoić nerwy i zapewnić sobie i nowo narodzonemu maluszkowi komfort i bezpieczeństwo. Jak dobrze przygotować się do porodu, zarówno organizacyjnie, jak i psychicznie?

Pierwszy w życiu poród to zupełnie nowa sytuacja dla młodej mamy. O czym warto pamiętać podczas ciąży, by spokojnie dotrwać do momentu porodu i pojechać do szpitala dobrze przygotowaną i najbardziej pewną, jak to możliwe?

Nastawienie jest najważniejsze!

Nie od dziś wiadomo, że pozytywne nastawienie ma ogromną moc i dodaje nam siły przy wykonywaniu codziennych zadań, podchodzeniu do wyzwań i osiąganiu celów. Poród, zwłaszcza pierwszy w życiu, to prawdziwe wyzwanie dla przyszłej mamy i wymaga odpowiedniego przygotowania oraz wsparcia przez bliskie osoby. Rozmowy z kobietami mającymi poród już za sobą, rozwiewanie wszelkich wątpliwości podczas konsultacji lekarskiej, czytanie książek i publikacji dotyczących porodu oraz dbanie o swoje dobre samopoczucie podczas ciąży pozwolą poczuć się bezpiecznie i komfortowo w oczekiwaniu na ten wielki dzień.

Niezbędne badania

Podczas ciąży przyszła mama jest pod stałą kontrolą lekarza prowadzącego, który pomoże jej zrozumieć procesy zachodzące w ciele podczas ciąży oraz wykona niezbędne na kolejnych jej etapach badania. W okresie ciąży regularnie wykonywane są badania krwi – morfologia, badanie ultrasonograficzne (USG) oraz inne testy laboratoryjne takie jak badanie moczu. Podczas ciąży wykonuje się także badania prenatalne pozwalające wykluczyć występowanie wad rozwojowych oraz chorób genetycznych płodu. Do badań niezbędnych w okresie ciąży zalicza się również kontrole stomatologiczne, szczególnie ważne z uwagi na możliwie negatywny wpływ próchnicy i złego stanu uzębienia na rozwój płodu. W ciąży wykonywana jest również cytologia, badanie tak zwanej krzywej cukrowej oraz posiewy bakteriologiczne. Regularna kontrola stanu zdrowia przyszłej mamy oraz rozwoju płodu pozwalają uniknąć komplikacji okołoporodowych i doprowadzić ciążę bezpiecznie do jej rozwiązania.

Szkoła rodzenia – warto się zapisać

W oczekiwaniu na poród warto zapisać się na kurs rodzenia, czyli do tak zwanej szkoły rodzenia. Prywatna szkoła rodzenia zapewni przyszłym rodzicom kilkuetapowy kurs dostosowany do kolejnych faz ciąży, przygotuje przyszłą mamę do porodu, pozwoli nabyć umiejętności opieki nad noworodkiem, karmienia go, przewijania i kąpieli. W przypadku takich instytucji, jak prywatna szkoła rodzenia, cena i program nauki uzależnione są od miejscowości i oferowanych zajęć, warto dowiedzieć się, jakie placówki tego typu działają w naszej okolicy. Jeszcze jedno, najczęstsze pytanie, jakie pojawia się zaraz przy haśle: szkoła rodzenia – od którego tygodnia zacząć zajęcia? Szkoła rodzenia rozpoczyna kursy dla grup przyszłych rodziców zwykle około dwudziestego tygodnia ciąży.

Wyprawka dla maluszka

Niezbędne dla noworodka rzeczy, takie jak ubranka, kosmetyki do pielęgnacji, pieluszki oraz inne akcesoria warto zacząć przygotowywać już na kilka tygodni przed porodem. Ważne jest, by w końcowym etapie ciąży spakować niezbędne rzeczy dla przyszłej mamy i dziecka na wypadek, gdyby akcja porodowa rozpoczęła się niespodziewanie i konieczny byłby szybki transport do szpitala. Pobyt w szpitalu po porodzie trwa zwykle około dwóch-trzech dni, na taki czas warto przygotować więc śpioszki, kaftaniki, skarpetki i czapeczki dla malucha, kocyk lub rożek oraz zapas pieluszek. Warto przed porodem poprosić personel szpitala, w którym planujemy rodzić, o listę niezbędnych rzeczy do zabrania na oddział, zarówno dla maluszka, jak i dla jego mamy.

Odpowiednie przygotowanie do porodu zapewni przyszłej mamie spokój i poczucie bezpieczeństwa w tym wyjątkowym czasie.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here