Jak układać płytki wielkoformatowe?

0
1103
Płytki wielkoformatowe

Płytki wielkoformatowe to bardzo efektowny element aranżacji wnętrza. Sprawdzają się przede wszystkim na większych przestrzeniach. Z drugiej strony ich układanie może stać się nie lada wyzwaniem. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat skali trudności układania płytek, to przeczytaj przygotowany przez nas artykuł. Omawiamy w nim następujące kwestie:

  1. Czym charakteryzują się płytki wielkoformatowe?
  2. Jak przygotować podłoże pod płytki wielkoformatowe?
  3. Jak wybrać zaprawę klejową?
  4. Jakich zasad przestrzegać podczas układania płytek?

Zebrane przez nas informacje z pewnością przybliżą Ci specyfikę płytek wielkoformatowych.

Czym charakteryzują się płytki wielkoformatowe?

Najpierw należałoby wyjaśnić samą definicję płytek wielkoformatowych. Są to elementy na planie kwadratu lub prostokąta. Ich wymiary wynoszą:

– powyżej 45 × 45 cm w przypadku kwadratu,

– powyżej 30 × 60 cm i 25 × 70 cm w przypadku prostokąta.

Podstawowe parametry płytek wielkoformatowych nie różnią się od ich standardowych odpowiedników. Ważnym wskaźnikiem, na który powinieneś zwrócić uwagę, jest dopuszczalna krzywizna brzegów. W standardowych płytkach wynosi ona 0,5%. Przy płytkach o boku 120 cm może to dać odchylenie rzędu 8,5 mm. Dlatego w przypadku płytek wielkoformatowych ta krzywizna musi być o wiele mniejsza. Bardzo dobrym pomysłem jest organoleptyczne sprawdzenie płytek pod kątem występujących krzywizn.

Jak przygotować podłoże pod płytki wielkoformatowe?

Przed ułożeniem płytek dobrym pomysłem jest zastosowanie masy samopoziomującej. Różnica poziomów podłoża nie może przekraczać 3 mm na odcinku 2 m. Jeśli chcesz układać płytki na ścianie, to najpierw zastosuj zaprawę wyrównawczą.

Powinieneś także ocenić jakość podłoża, a mianowicie jego nośność i wilgotność. Nośność można zweryfikować za pomocą testera twardości, którym wykonuje się rysę na podłodze. Jeśli zarysowanie nie jest regularne i pojawiają się wykruszenia, to podłoże wymaga dodatkowego wzmocnienia.

Jeśli chodzi o wilgotność, to jej poziom powinien wynosić:

– 2% w przypadku jastrychów cementowych,

– 0,5% w przypadku jastrychów anhydrytowych nieogrzewanych,

– 0,3% w przypadku jastrychów anhydrytowych ogrzewanych.

Jak wybrać zaprawę klejową?

Zaprawa klejowa musi zapewniać optymalną odkształcalność. Dzięki temu płytki po ułożeniu będą mogły pracować. Jest to szczególnie istotne w przypadku ogrzewania podłogowego. W takim wypadku najlepiej zastosować zaprawę klejową o średnim lub wysokim stopniu odkształcalności. Zaprawa powinna być rozprowadzana równomiernie na powierzchni płytki i podłożu. Bardzo praktycznym rozwiązaniem może być zastosowanie samo rozpływającej zaprawy.

Jakich zasad przestrzegać podczas układania płytek?

Sam proces układania płytek trzeba zacząć od najbardziej widocznego miejsca. Najczęściej jest nim centralna oś symetrii lub przekątna. Dzięki temu tzw. docinki znajdą się na bokach, a więc w miejscach mało widocznych. Przy układaniu płytek na ścianach cały proces należy zacząć od góry. Jeśli w danym pomieszczeniu znajduje się ogrzewanie podłogowe, to konieczne jest zaplanowanie szczelin dylatacyjnych co 5-6 m. Szerokość fug powinna mieścić się w granicach 7-10 mm.

Brzmi prosto? W praktyce układanie płytek nie jest wcale takie łatwe. Tutaj każdy błąd ma niebagatelny wpływ na końcowy efekt wizualny, jak również koszty materiału. Dlatego układanie płytek najlepiej powierzyć fachowcom. Na stronie https://www.remontywarszawa-remo.pl/ znajdziesz ofertę, którą przygotowała sprawdzona ekipa remontowa z Warszawy. Firma Re-Mo ma 10-letnie doświadczenie w wykonywaniu kompleksowych remontów domów, mieszkań, biur i lokali usługowych.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here