Jak ważne jest nawodnienie organizmu?

0
404
Jak ważne jest nawodnienie organizmu

Obecnie wiele mówi się o prawidłowej diecie, zbilansowanych składnikach, które powinny pojawić się na talerzu za każdym razem, gdy przygotowywany jest posiłek. Cały czas zaniedbywana jest kwestia prawidłowego nawodnienia organizmu. Warto wiedzieć, co pić, żeby organizm mógł działać dobrze niezależnie od jego wieku. Nawodnienie organizmu zależnie jest od kilku czynników, między innymi od wagi, wieku, płci, indywidualnego zapotrzebowania.

Co pić, żeby mieć pewność, że organizm jest dobrze nawodniony?

Wielu współczesnych ludzi nadużywa takich napojów jak kawa i herbata, a nie sięga zbyt często po wodę mineralną, jest to duży błąd żywieniowy. Tylko woda jest w stanie dostarczyć odpowiednich minerałów, nawodnić każdą komórkę. Przyjęło się, że dziennie trzeba takiej wody wypić od 1,5l do 2l, wartość ta niekiedy może być mniejsza lub większa, w zależności od tego, w jakim klimacie żyjemy, jaka temperatura powietrza występuje w dzień i w nocy. O nawodnienie organizmu trzeba dbać zwłaszcza w czasie występowania upałów, wówczas zapotrzebowanie na taką wodę wzrasta. Sportowcy, którzy codziennie muszą zmagać się z dużym wysiłkiem fizycznym, również takich butelek z wodą powinni wypić znacznie więcej. Nierzadko warto zaufać swojemu organizmowi, często daje znać, kiedy potrzebuje kolejnej dawki płynów, przykładem może być pierwsze uczucie głodu w żołądku, warto wówczas sięgnąć po szklankę z wodą.

Czego najlepiej unikać podczas nawadniania organizmu?

Czuwanie nad jakością spożywanych płynów to pierwszy klucz do sukcesu w poprawie funkcjonowania organizmu. Warto zwrócić uwagę na to, co się pije w trakcie dnia. Niejednokrotnie nadużywa się cukru w procesie nawadniania organizmu, wciąż niezwykle popularne są napoje gazowe słodzone cukrem czy słodzikami. Duża ilość różnych szkodliwych substancji w nich zawartych, konserwantów i barwników, sprawia, że nie warto sięgać po te produkty zbyt często. Nawodnienie organizmu https://dietly.pl/blog/jak-dbac-o-nawodnienie-organizmu nie powinno się także odbywać za pomocą soków, szczególnie soków owocowych, producenci dodają do nich duże ilości cukru, nie jest to zdrowy wyrób, przeciwnie picie takich soków może prowadzić do powstania nadwagi, otyłości, cukrzycy typu drugiego.

Jak zorganizować sobie dzień?

Woda zawsze powinna być na wyciągnięcie ręki. Żeby móc przekonać się do picia jej w odpowiednich ilościach, warto się do tego nieco przygotować. Dla wszystkich tych osób, które mają problem z piciem wody, trzeba wprowadzić odpowiednie udogodnienia. Taka woda może być podawana ze smacznymi dodatkami, w postaci plasterków cytryny, pomarańczy czy innych smacznych owoców, rozwiązaniem nierzadko jest też zielony ogórek, liście mięty. Butelkę z wodą można przygotować na początku dnia i korzystać z niej w poszczególnych godzinach lub wtedy, gdy odczuwa się wzmożone pragnienie, na przykład po treningu. Butelka powinna być też odpowiednich rozmiarów, tak żeby można było ją łatwo wziąć ze sobą z domu do pracy, do szkoły. Na rynku nie brakuje takich wielorazowych butelek wykonanych z dobrych jakościowo, bezpiecznych materiałów.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here