Pajączki na nogach to dość często spotykany problem – zazwyczaj natury estetycznej, choć zdarza się, że są one także pierwszym sygnałem niewydolności żylnej. Jeszcze do niedawna rozszerzone naczynka na nogach można było próbować zredykować jedynie poprzez stosowanie odpowiednich kosmetyków. Na szczęście zmieniło się to wraz z rozwojem nowoczesnych technologii medycznych.
Z tekstu dowiesz się:
- jakie są przyczyny pękających naczynek na nogach,
- jak pielęgnować skórę z tendencją do rozszerzonych naczynek.
- jak likwidować pajączki na nogach.
Pajączki naczyniowe – zwane również teleangiektazjami – to płytko położone w skórze, popękane, rozszerzone naczynka. Najczęściej pojawiają się one na nogach, choć czasami, w przebiegu różnych chorób, takich jak chociażby trądzik różowaty, stają się widoczne także na innych partiach ciała, np. na twarzy. Pajączki na nogach w większości przypadków są jedynie defektem estetycznym, ale należy zwracać uwagę, czy nie stają się coraz szersze i coraz bardziej widoczne. Zdarza się bowiem, że pękające naczynka na nogach mogą sygnalizować nieprawidłową pracę naczyń, co w przyszłości może skutkować przewlekłą niewydolnością żylną.
Pajączki na nogach – przyczyny
Mimo rozwoju nowoczesnych technik diagnostycznych i terapeutycznych dotąd nie ustalono jednej konkretnej przyczyny powstawiania pajączków na nogach. Przypuszcza się, że do ich rozwoju mogą się przyczyniać uwarunkowane genetycznie nieprawidłowości w funkcjonowaniu ścian żył albo zaburzenia w pracy zastawek żylnych.
Oprócz tego pękające naczynka na nogach bywają związane z szeroko rozumianymi czynnikami zewnętrznymi. Zalicza się do nich:
- nadwagę oraz otyłość,
- niedostateczną ilość ruchu,
- ciążę,
- częste przebywanie w wysokiej temperaturze,
- stojący oraz siedzący tryb życia,
- długotrwały wysiłek fizyczny.
Pękające naczynka na nogach – jak pielęgnować skórę?
Nogi, na których widoczne są rozszerzone naczynka, wymagają specjalnej pielęgnacji. Warto smarować je kremami, maściami czy balsamami do ciała, które zawierają diosminę, witaminę C, hesperydynę czy rutynę. Diosmina działa ochronnie na naczynia krwionośne, przywraca ich prawidłową przepuszczalność oraz zwiększa sprężystość. Witamina C, hesperydyna i rutyna uszczelniają ściany naczyń, przyczyniając się do redukcji już istniejących pajączków oraz zapobiegając powstawaniu kolejnych.
Oczywiście należy pamiętać, że na stan naczyń krwionośnych pozytywnie wpłynie także zmiana pewnych niekorzystnych nawyków. Osoby z pajączkami na nogach powinny unikać brania długich, gorących kąpieli oraz korzystania z sauny, noszenia bardzo obciskającej kończyny odzieży i bielizny, a także pamiętać o regularnej aktywności fizycznej.
Laserowe zamykanie naczynek na nogach
Bardzo wysoką skuteczność w leczeniu pajączków wykazują nowoczesne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, w tym wykonywane w klinice Estell w Warszawie laserowe zamykanie naczynek na nogach. W trakcie zabiegu wykorzystuje się laser wyposażony w głowicę neodymowo-yagową. Przyłożona do skóry, emituje światło, które przenika tkanki i dociera w głąb naczyń, gdzie jest pochłaniane przez czerwone krwinki i przekształcane w energię. Pod jej wpływem z naczyń wyparowuje woda, a ich wyschnięte ścianki z czasem zapadają się i są w naturalny sposób wchłaniane przez organizm.
Laserowe zamykanie naczynek na nogach jest bardzo skuteczne – dobre efekty daje już jeden zabieg, choć oczywiście ich ostateczna liczba zależy od stopnia zaawansowania problemu u danego pacjenta. Co więcej, laser neodymowo-yagowy jest wyposażony w innowacyjny system chłodzenia naskórka, co zwiększa komfort pacjenta oraz chroni go przed poparzeniami.
Pajączki na nogach nie muszą zaburzać samooceny czy powodować kompleksów! Wystarczy zgłosić się do kliniki medycyny estetycznej i zapytać lekarza o skuteczne metody ich usuwania.
Źródła:
https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/74530,tradzik-rozowaty