Jaki pakiet badań wybrać, żeby sprawdzić stan swojego zdrowia?

0
1373
pakiet badań

Wykonywanie regularnych badań, może często uchronić nas przed przykrymi i poważniejszymi konsekwencjami zdrowotnymi. Zrobiona raz w roku morfologia krwi oraz badanie ogólne moczu, to absolutne minimum. Może przepisać je nam lekarz pierwszego kontaktu, a zrobienie go prywatnie, we własnym zakresie także nie kosztuje zbyt dużo. Warto też wraz z wiekiem nieco poszerzać ten zakres o bardziej zaawansowane badania i konsultacje u specjalistów. Wiele chorób wykrytych na wczesnym etapie daje się z powodzeniem wyleczyć.

Pobranie krwi — jakie badania można na jego podstawie wykonać?

W przychodniach często oferowane są pakiety badań, których nazwy wskazują, dla jakiej grupy zostały dedykowane. Można wybrać pakiet tarczycowy, dla kobiet, dla seniora czy związany z działaniem trzustki i wątroby. Obecnie wiele osób decyduje się także w ramach badań sprawdzić występowanie przeciwciał na Covid, jak laboratorium https://diag.pl/sklep/pakiety/koronawirus-sars-cov-2-przeciwciala-igg-ilosciowo/. Pozwala ono podjąć decyzję o kontakcie z osobami, dla których zachorowanie byłoby szczególnie groźne lub w niektórych przypadkach zdecydować o szczepieniu się na sars cov 2.

Pakiet ogólny powinien zawsze zawierać analizę OB, czyli tzw. odczyn Biernackiego. Pozwala on określić, czy w organizmie toczy się jakiś stan zapalny. To niezwykle ważna wskazówka mówiące dużo o stanie naszego zdrowia. Równie ważna jest analiza składu naszej krwi, czyli czerwonych oraz białych krwinek, a także płytek krwi. Jednak to nie wszystko, co możemy zrobić. Zawsze warto poszerzyć podstawowy pakiet o cholesterol całkowity oraz lipidogram. Badania te zalecane są wszystkim osobom, które ukończyły 30 rok życia. Wraz z upływem lat stają się jeszcze bardziej istotne. Dzięki nim możliwa jest ocena ryzyka zachorowania na choroby serca. Pełne badanie obejmuje trójglicerydy, cholesterol LDL oraz cholesterol HDL.

Udogodnienia oferowane przez laboratoria

Wiele laboratoriów oferujących pakiety badań oferuje swoim pacjentom liczne udogodnienia, dzięki którym wykonanie pobrania krwi i uzyskanie późniejszych wyników jest jeszcze łatwiejsze. Na stronie https://diag.pl można sprawdzić za pomocą specjalnego kodu swój wynik. Nie ma wtedy konieczności, aby ponownie udawać się do punktu pobrań. To bardzo wygodna opcja i oszczędność czasu.

Ważne jest, aby wykonywane przez nas badania były robione na czczo. Tylko taki stan organizmu pozwoli na uzyskanie realnych i miarodajnych wyników. Należy też być wtedy w pełni zdrowym, ponieważ nawet drobne przeziębienie może przekłamać uzyskany wynik. Jakie badania krwi poza morfologią warto zrobić? Wiele osób, które borykają się z problemami hormonalnymi, powinno regularnie wykonywać pakiet tarczycowy. Zbadanie poziomu TSH oraz pozostałych składników panelu może pomóc nam uporać się z licznymi, przykrymi dolegliwościami. Równie przydatną analizą jest badanie stężenia elektrolitów takich jak: sód, potas, wapń, magnez. Pomagają one w diagnostyce zaburzeń rytmu serca i problemach prawidłowym z ciśnieniem krwi.

Pojedyncze analizy czy pakiety badań?

Udając się do laboratorium, często stoimy przed dylematem czy zdecydować się na pojedyncze analizy, czy też wybrać pakiet badań. Pakiety są wygodną opcją, ponieważ dają szansę, aby przebadać się kompleksowo. Nie musimy się wtedy zastanawiać, co jeszcze powinniśmy zrobić, aby nasze wyniki były kompletne. Pakiety, są też zazwyczaj korzystniejsze cenowo. Podczas jednej wizyty mamy załatwiony całościowy monitoring stanu naszego organizmu.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here