Jakie są wskazania do przyjmowania leku z witaminą D?

0
286
witamina d

Jednym ze skutków niedoboru witaminy D jest krzywica i osteomalacja u dzieci i dorosłych. W celu zmniejszenia ryzyka ich wystąpienia można w porozumieniu ze specjalistą rozważyć podawanie leku z witaminą D np. Vigalex Forte od firmy Biofarm. Jakie są inne wskazania do jego przyjmowania?

Krzywica i osteomalacja, czyli skutki niedoboru witaminy D

Krzywica to ogólnoustrojowa choroba wieku dziecięcego, w której przebiegu obserwuje się deformacje kości (stają się rozmiękczone, podatne na złamania). Charakterystyczna dla krzywicy jest np. spłaszczona potylica, powiększenie ciemiączek, płaskostopie.

Z kolei u osób dorosłych jednym ze skutków niedoboru witaminy D może być osteomalacja. To metaboliczna choroba kości polegająca na niedostatecznym wysyceniu kości wapniem. Przez to stają się one mniej wytrzymałe a tym samym bardziej podatne na złamania.

Biorąc pod uwagę, jak poważne mogą być konsekwencje niedoboru witaminy D, należy podjąć kroki zmniejszające jego ryzyko. Jednym z nich jest ekspozycja na promieniowanie słoneczne, pod wpływem którego dochodzi do syntezy skórnej witaminy D. Jednak to nie wszystko, ponieważ podczas pochmurnego okresu jesienno-zimowego trudno o wytworzenie odpowiednich ilości witaminy D na drodze syntezy skórnej.

W ramach profilaktyki niedoboru witaminy D warto wprowadzić do jadłospisu produkty będące jej dobrym źródłem, a także przyjmować leki OTC mające ją w składzie. Przykładem jest Vigalex Forte (https://www.biofarm.pl/nasze-produkty/leki-bez-recepty-otc/vigalex-forte) produkowany przez renomowaną firmę Biofarm, która działa na rynku farmaceutycznym od ponad 30 lat.

Vigalex Forte – jakie są wskazania do przyjmowania leku?

Vigalex Forte to lek OTC, czyli taki, który można kupić bez recepty. Jedna tabletka zawiera 2000 IU witaminy D3. W celu zapobiegania niedoborowi witaminy D zaleca się:

  • 1000 IU/dobę dzieciom od 6 do 10 lat,
  • 1000 do 2000 IU/dobę młodzieży od 11 do 18 lat,
  • 1000 do 2000 IU/dobę osobom dorosłym.

Wskazaniem do przyjmowania leku OTC Vigalex Forte jest także profilaktyka niedoboru witaminy D u kobiet, które planują ciążę, są w ciąży lub karmią piersią. Powinny one przyjmować lek w porozumieniu z lekarzem – z reguły zalecana dawka to 2000 IU na dobę (niezależnie od pory roku).

Ponadto Vigalex Forte może być podawany w celu zapobiegania krzywicy i osteomalacji oraz jako leczenie wspomagające osteoporozy u osób dorosłych.

Z kolei przeciwwskazaniem do zażywania tego leku jest nadwrażliwość na substancję aktywną (czyli cholekalcyferol) lub pomocnicze, hiperkalciuria, hiperkalcemia, ciężka niewydolność nerek, rzekoma niedoczynność przytarczyc.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here