Jakościowa odzież, czyli jaka?

0
1032
Jakościowa odzież

Zgodnie z danymi prezentowanymi przez szereg instytucji, to branża odzieżowa odpowiada za jeden z najwyższych poziomów zanieczyszczenia naszej planety. To oznacza, że aby ją wspomóc, warto kupować jakościową odzież. Takie ubrania rzadziej się niszczą i tym samym – kupujemy ich mniej. Jak ocenić, czy odzież jest dobrej jakości?

Wzrost świadomości nabywców

Kupujący coraz lepiej zdają sobie sprawę, że to, w jaki sposób kupują odzież, wpływa również na sposób produkcji. W końcu popyt nakręca podaż, co widać po ostatnich tendencjach branży odzieżowej. W ostatnich latach coraz więcej pojawia się ubrań stworzonych na bazie materiałów z odzysku czy bawełny organicznej.

Kupując między innymi bluzki, czy swetry damskie, postarajmy się wybrać materiały, które są w jak najniższym stopniu szkodliwe dla Ziemi. Jakie to materiały?

Poliester z recyklingu

Jednym z najlepszych pomysłów na to, by nie generować nowych śmieci, jest recykling. Choć, oczywiście, materiał ten nie przypadnie do gustu każdemu – dużą popularnością w ostatnim czasie cieszy się poliester, pozyskiwany z butelek typu PET lub odpadów poprodukcyjnych. Istotnym jest jednak, by materiał ten pochodził z odzysku – nowy bowiem jest pozyskiwany z ropy naftowej.

Bawełna organiczna

To jeden z ulubionych materiałów producentów, jeśli chodzi o przygotowywanie odzieży. Jest ceniony również przez klientów, bowiem rzadko wywołuje podrażnienia i jest niezwykle przyjemny w dotyku. Klasyczna, bielona bawełna (nie organiczna!) w procesie produkcji wykorzystuje ogromną ilość szkodliwych dla środowiska pestycydów. Natomiast ta „lepsza” odmiana nie jest poddawana tak intensywnej obróbce. Co za tym idzie – jest mniej „idealna” i biała, ale jednocześnie – dużo zdrowsza dla środowiska naturalnego. Sprawdź na metce, czy Twoja bluzka damska została wykonana z bawełny organizacji BCI – bowiem jest to firma zajmująca się produkcją organicznej bawełny.

Lyocell

Jest również znany pod nazwą „tencel”. Materiał ten jest wytwarzany z celulozy drzewnej poddawanej rozpuszczaniu w nietoksycznej substancji. Produkt końcowy charakteryzuje się naprawdę wysoką jakością, a co więcej – rozkłada się w ciągu zaledwie 1,5 miesiąca od momentu rozpoczęcia procesu jej kompostowania. Materiał jest bardzo miękki i przyjemny w dotyku, jednak nie sprawdzi się w przypadku odzieży wierzchniej, której głównym zadaniem jest chronienie nas przed nieprzyjemnymi warunkami atmosferycznymi. Jest za to doskonałym wyborem jako materiał na wysokiej jakości bluzki damskie.

Jak dbać o ubrania?

Bez względu na to, jaki materiał wybierzesz na swoją bluzkę, aby zachowała ona doskonały wygląd – niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja. Zawsze pierz odzież zgodnie z zaleceniami producenta w tym zakresie. Jeśli obawiasz się zabarwienia – możesz dorzucać do prania specjalne chusteczki, które przechwytują ewentualny barwnik uwolniony z ubrań. Unikaj wirowania na wysokich obrotach, a bluzki, które mają zaznaczone na metce, że powinny być prane ręcznie – odświeżaj właśnie w taki sposób. Ruchy bębna pralki mogłyby ją po prostu uszkodzić.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here