Juta – jakie ma właściwości i zastosowanie?

0
4516

Zaraz po bawełnie, to juta zaliczana jest do najważniejszych surowców pochodzenia roślinnego, jaki wykorzystuje się na szeroką skalę – zarówno w handlu, jak i przemyśle. Jej cenne właściwości dostrzegli również Polacy, którzy coraz chętniej zastępują nią tradycyjnie wykorzystywany len. Co sprawia, że juta staje się tak popularna?

Co warto wiedzieć o jucie?

Juta jest egzotyczną rośliną jednoroczną, która może osiągać imponujące rozmiary – nawet 3 metrów wysokości! Uprawiana jest w Chinach, Pakistanie oraz innych krajach, w których panuje gorący i wilgotny klimat. Z włókien jutowych produkuje się tkaninę o ciekawym, płóciennym splocie. Naturalnie występuje w kolorze szarości, jednak jako że łatwo poddaje się procesowi barwienia, bez trudu można ją dostać w niemal każdym odcieniu. Swoje wyjątkowe właściwości zawdzięcza odporności na rozciąganie. Juta bowiem to materiał bardzo wytrzymały, a do tego zapewniający właściwą cyrkulację powietrza. Podobnie jak len, z upływem czasu szlachetnieje, zachowując zapach charakterystyczny dla naturalnych tworzyw. Co więcej, jest materiałem biodegradowalnym, przyjaznym środowisku, o wysokich właściwościach recyklingowych. Dlatego produkty wykonane z juty mogą być wykorzystywane ponownie do produkcji – innych tekstyliów czy dekoracji.

Do czego może być używana juta?

Popularność juty stale rośnie. Przemawia za tym mnogość jej zastosowań, jak również wyjątkowa estetyka. Można produkować z niej woreczki jutowe, które idealnie sprawdzą się jako opakowanie na prezenty. Polecane między innymi, aby podziękować gościom za przybycie na uroczystość. Tego typu worki w równie fenomenalny sposób posłużą jako element dekoracji wnętrz. Wystarczy umieścić w nich pachnący susz (z lawendy lub ulubionych ziół) i wykorzystać jako zawieszkę zapachową w szafie. Mogą stanowić ciekawą opcję na osłonięcie doniczek kwiatów, która nie dość, że zakryje ich niezbyt efektowny wygląd to dodatkowo dopełni wystrój wnętrza urządzonego w rustykalnym, naturalnym klimacie. Worki posłużą także do przechowywania rozmaitych drobiazgów. Juta to także polecany materiał do produkcji dekoracyjnych poszewek na poduszki, koszy, zasłon, a także elementów mody damskiej. Coraz częściej spotykane są bowiem torby lub nerki szyte właśnie z materiału jutowego. Chętnie wykorzystywana również w sadownictwie i ogrodnictwie.

Gdzie kupić?

Jutę bez problemu można dostać w wielu sklepach, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Dostępna w różnych gramaturach, szerokościach i kolorach do wyboru. Gładka oraz ozdobiona nadrukiem. Dzięki temu pozwala na idealne dostosowanie do indywidualnych potrzeb.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here