Nawadnianie dzieci – jak skłonić dziecko do picia wody

0
934
nawadnianie dzieci

Każdy dorosły wie, że latem zapotrzebowanie na płyny się zwiększa. Wysokie temperatury wymagają jeszcze lepszego nawodnienia organizmu. Ale jak do tego przekonać dzieci?

Większość rodziców musi swoim pociechom co chwilę przypominać, by się napiły choć łyczka. W końcu latem jest tyle ciekawostek do odkrycia, tyle zabaw i swobody! O ile jeszcze dzieci przerywają swoją aktywność i faktycznie piją, to jest w porządku. Gorzej, jeśli albo grymaszą, albo są zbyt zajęte. Niewystarczająca ilość płynów w organizmie wiąże się z poważnymi konsekwencjami.

Ciekawostki na temat picia wody wśród dzieci

Zanim przejdziemy dalej, parę ciekawostek na temat tego, jak wygląda sytuacja w związku z piciem wody wśród dzieci. Zdaniem badaczy aż połowa dzieci w wieku 4-6 lat pije mniej, niż się zaleca. W grupie tej codziennie powinno pojawić się pięć szklanek wody, a jest… jedna! Łatwo się domyślić, że jedynie część z tych płynów stanowi woda. Wiele dzieci na jedną szklankę wody pije aż dwie szklanki napojów słodzonych. Co możemy z tym zrobić?

Sięgaj po dobrą wodę

Przede wszystkim kiedy zachęcamy dziecko do picia wody, powinnyśmy zadbać o to, by była dobrej jakości. Z pewnością nie można podawać wody wysokozmineralizowanej, zamiast tego lepiej sięgnąć po wodę z mniejszą zawartością minerałów. Przykładem jest Kinga Pienińska – woda również dla dzieci. Ma odpowiedni skład i przyjemny smak. Tak samo nie wolno nam kupować napojów słodzonych i wód smakowych.

Sposoby na dziecięce picie wody

Eliminacja cukru w napojach i wodzie na część rodziców sprowadza powiew grozy. To nic strasznego, stopniowo i konsekwentnie wyprzemy je z diety dzieci. Jeżeli sięgają tylko po to, co ma słodki smak, wodę smakową możemy zrobić w domu. Wystarczy woda mineralna i owoce, a tych latem nie brakuje! Tak kolorowy napój będzie prezentować się wyjątkowo apetycznie i zachęcająco. Dzieci, które były przyzwyczajone tylko do słodkich napojów i z tym mogą mieć kłopot. Wtedy też soki i napoje na jakiś czas z nami zostaną, ale rozcieńczajmy je coraz bardziej z wodą. W ten sposób można wyprzeć je stopniowo.

Innym pomysłem, wprost idealnym na letnie upały, jest zrobienie kolorowych owocowych kostek lodu. Wystarczy do pojemniczka na lody dać truskawkę, malinę, czy borówki, zalać niewielką ilością wody i włożyć do zamrażalnika. Efekt gwarantowany! Dzieci będą z fascynacją obserwować, jak kostki lodu rozpuszczają się w szklance wody, a potem oddawać się degustacji.

Wracając do tego, co było na wstępie – dziecko nie będzie samo z siebie pamiętać o tym, żeby pić. Dlatego też woda zawsze powinna stać gdzieś obok, na stole, by sama o sobie przypominała. Z pewnością będzie bardziej zachęcająca, jeśli znajdzie się w ciekawym dzbanku i jeszcze ciekawszym kolorowym kubeczku.

I na koniec – dzieci patrzą na nas i biorą z nas przykład, więc chcąc, by nie piły słodkich napojów, za to często sięgały po wodę, sami musimy tak postępować. W przeciwnym razie nasze wysiłki nie przyniosą dużych efektów.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here