Ogrzewanie znikąd, czyli pompa ciepła jako ekologiczne źródło grzewcze

0
486

Poszukiwanie alternatywnych źródeł ciepła poza węglem i prądem to zadanie niełatwe, zwłaszcza że wciąż bardzo niska jest ekologiczna świadomość Polaków. Ci, którzy wiedzą na ten temat znacznie więcej i dokładniej mu się przyjrzeli, coraz chętniej inwestują w takie rozwiązania jak fotowoltaika czy pompy ciepła. Szczególnie te ostatnie cieszą się rosnącą popularnością, bo są funkcjonalne, wydajne i w stu procentach ekologiczne.

Ciepło z otoczenia

Ekologia takiego rozwiązania bierze się ze sposobu, w jaki pompa pobiera ciepło. Czerpie go bowiem z otoczenia, z gruntu (ziemi) albo powietrza, często sięgając również do źródeł wody gruntowej. Dzięki temu energia uzyskiwana w ten sposób jest nie tylko całkowicie darmowa, ale też w stu procentach odnawialna. Po wykorzystaniu ciepła z ziemi grunt nagrzewa się ponownie bardzo szybko, co z punktu widzenia natury jest wręcz niedostrzegalnym procesem. To samo dotyczy ciepła pobieranego z powietrza czy z wody, które zostaje błyskawicznie uzupełnione.

System przetwarzania ciepła

Nie wystarczy oczywiście samo zainstalowanie pompy ciepła i wkopanie w ziemię paru rur. Należy jeszcze we właściwy sposób przetworzyć energię, jaką pompa ciepła od https://sklep.jarbud.opole.pl/ pozyskuje z otoczenia, na energię grzewczą. Robią to specjalne czynniki znajdujące się w urządzeniu, które następnie dodają ciepło do instalacji grzewczej. To właśnie one zajmują główną część techniczną samej pompy i muszą być utrzymywane w odpowiednich warunkach (z dala od wilgoci). Taki system przetwarzania ciepła jest wyjątkowo wydajny, ponieważ bazuje na sprężaniu uzyskanego powietrza, w wyniku czego zaczyna się ono mocno ogrzewać. Ciepło pozyskane w ten sposób może dłużyć do ogrzania domu lub wody użytkowej w instalacji sanitarnej.

Koszty i wydajność

Nie da się ukryć, że inwestycja w pompy ciepła, zwłaszcza pompy gruntowe, to wydatek rzędu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Zwrot poniesionych kosztów nie jest też natychmiastowy, bo zajmuje kilka lat, ale jest za to gwarantowany. Po tym okresie można ogrzewać dom i wodę użytkową praktycznie za darmo, nie ponosząc już żadnych dodatkowych kosztów poza zwyczajną eksploatacją i serwisowaniem pompy ciepła.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here