Zielone i chrupiące pistacje to pyszne orzechy, które mogą zaskoczyć niejedną osobę tym, jak wiele składników odżywczych zawierają. Świetnie wpływają na zdrowie – są szczególnie ważnym elementem diety osób borykających się z podwyższonym cholesterolem czy chorujących na cukrzycę. Dowiedz się więcej na temat dobroczynnego działania pistacji. Zapraszamy do lektury!
Skąd pochodzą pistacje?
Pistacje to orzechy znane już od ponad 10 000 lat. Wówczas na Bliskim Wschodzie, a w szczególności w Syrii sadzone były jako rośliny uprawne. Z czasem rozprzestrzeniły się na całą strefę śródziemnomorską. Na początku nie były one dostępne dla każdego – pozwolić sobie na nie mogli wyłącznie najzamożniejsi. Ich popularność stawała się jednak coraz większa i po latach stały się dostępne dla każdego. Wraz z końcem XIX wieku trafiły do USA, zaś w XX wieku zyskały zainteresowanie całego Zachodu.
Obecnie są one najczęściej prażone i solone, a więc traktuje się je jako przekąskę. Oprócz tego wytwarza się z nich również pastę pistacjową, która doskonale sprawdza się jako dodatek zarówno do dań wytrawnych, jak i słodkich. Dobre masło orzechowe z pistacji świetnie smakuje z najróżniejszymi sałatkami, daniami mięsnymi i wegetariańskimi, a także deserami.
Pistacje – poznaj ich wartości odżywcze
Wartości odżywcze orzechów pistacji (w 100 g):
- Potas (1010 mg)
- Fosfor (469 mg)
- Magnez (121 mg)
- Witaminę C (7 mg)
- Witaminę E (5,2 mg)
- Cynk (1,4 mg)
- Witaminę B6 (0,25 mg)
- Kwas foliowy (60 µg)
Najcenniejsze właściwości pistacji
Jak wspominaliśmy we wstępie, pistacje mają pozytywny wpływ na leczenie i zapobieganie cukrzycy typu 2. To wszystko dzięki wysokiej zawartości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych oraz potasu, które dodatkowo mogą zapobiegać wysokiemu poziomowi cholesterolu, jak również chorobom układu krążenia. Pistacje pomagają regulować poziom tłuszczu we krwi i utrzymać poziom trójglicerydów w normie.
Co więcej, pistacje są również bogate w antyoksydanty (przeciwutleniacze), których głównym zadaniem jest neutralizacja wolnych rodników, a co za tym idzie – zabezpieczenie organizmu przed nowotworami, zawałami serca czy artretyzmem. Zawarte w pistacjach antyoksydanty nie tylko chronią organizm przed chorobami, ale również pomagają utrzymać zdrową i promienną skórę, a także spowalniają procesy starzenia.
Pistacje to także doskonałe źródło fosforu, który pełni w organizmie wiele istotnych funkcji. Uczestniczy on w produkcji energii, jak również ma wpływ na rozwój oraz pracę kości, mięśni i układu nerwowego. Dodatkowo przyczynia się do zachowania równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie.