Pobieranie, transport i podstawowe operacje na próbkach. Jakie sprzęty nam się w tym przydadzą?

0
538
Zestawy do pobierania próbek

Laboratoria analityczne, biologiczne i biochemiczne, a także medyczne zajmują się między innymi badaniami próbek pobieranych od człowieka i ze środowiska. Każdy etap przeprowadzonego badania jest niezwykle ważny i nawet najmniejszy błąd na jakimkolwiek etapie może wpłynąć na uzyskane wyniki. Dlatego tak ważne jest posiadanie odpowiednich sprzętów, które pozwolą uniknąć kontaminacji. Na co zatem warto zwrócić uwagę?

Ochrona laborantów i osób pobierających próbki

Pobieranie i badanie próbek biologicznych, czy to od człowieka, zwierzęcia czy ze środowiska, może wiązać się z pewnym ryzykiem zarażenia się różnymi chorobami, które mogą znajdować się w próbkach. Jednocześnie każda próbka może zostać przez przypadek skontaminowana, jeśli dostaną się do niej drobne elementy należące do badającego, takie jak choćby tłuszcz z palców czy niezauważony włos. Dlatego też ochrona laborantów i osób pobierających próbki jest podwójnie ważna – zarówno ze względu na ich własne zdrowie, jak i na prawidłowe wyniki, które mają zostać uzyskane w trakcie analiz.

W celu zapewnienia im należytej ochrony, powinni zostać wyposażeni przede wszystkim w fartuchy i rękawiczki ochronne. Dzięki nim zostanie zminimalizowane ryzyko zakażenia, ale również podczas pracy, w przypadku oblania się ewentualnymi odczynnikami, pracownicy będą chronieni przed ich wpływem na skórę. W przypadku, w którym istnieje ryzyko dostania się substancji chemicznych do oczu lub wydzielają one dużą ilość par, laboranci powinni posiadać także gogle i maski ochronne z prawidłowo dopasowanymi maskami. Z kolei w celu uniknięcia skontaminowana próbek wielu z nich powinno także posiadać czepki ochronne.

Zestawy do pobierania próbek

Prawidłowe pobranie próbek to podstawa prawidłowo wykonanej analizy. Dlatego też każda próbka, czy to ludzka, czy środowiskowa, posiada specjalne procedury, umożliwiające zdobycie materiału badawczego w łatwy, miarodajny i precyzyjny sposób. Dzięki przestrzeganiu takich procedur i stosowaniu odpowiednich zestawów do pobrań można uzyskać reprezentatywne próbki.

Wśród takich zestawów znajdują się między innymi różnego rodzaju wymazówki i probówki do ich przewozu, płytki i opakowania na nie (woreczki lub pudełka z miejscem do podpisu), a także butelki, które służą między innymi do pobierania próbek do badań środowiskowych wody.

Podstawowe szkło laboratoryjne

Pobranie próbek to pierwszy etap w celu uzyskania prawidłowego wyniku. Kolejnym jest ich przygotowanie, a dopiero na koniec analiza. Często przygotowanie próbek to etap homogenizacji, wykonywania posiewów i hodowli mikroorganizmów, czy też innych działań, mających na przykład na celu oddzielenie matrycy.

Aby każdy z tych kroków prawidłowo wykonać, należy przede wszystkim zgromadzić szkło laboratoryjne, takie jak szalki Petriego, różnorodne probówki, kolby okrągłe lub płaskodenne, zlewki, butelki miarowe czy szkło miarowe. Będą one służyć zarówno do opracowywania i obróbki próbek, jak również do wykonywania analiz klasycznymi metodami lub podawania niewielkich objętości przygotowanych próbek do nowoczesnej analizy instrumentalnej.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here