Praca z betonem, a zasady bezpieczeństwa. Na co zwrócić uwagę?

0
1313
Praca z betonem

Praca na budowie, czy to z betonem czy innymi materiałami i narzędziami, wymaga zachowania zasad bezpieczeństwa, a każdy pracownik powinien zostać przeszkolony. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, na co zwrócić uwagę podczas pracy z betonem.

Rozładunek betonomieszarki

Rozładunek betonomieszarki jest ważnym zadaniem, podczas którego od pracowników wymaga się zachowania szczególnej ostrożności. Samo dostarczenie masy betonowej wiąże się z wymogami związanymi z koniecznością posiadania odbojnic, które mają zapobiec stoczeniu się samochodu.

Rozładunek za pomocą pompy

Opróżnianie pojemnika z betonem powinno odbywać się stopniowo i powoli z odległości nie większej, niż 1 metr. Można to wykonać za pomocą pompy. Największym zagrożeniem w przypadku użycia tej metody są linie sieci elektrycznej i kominy, o które można zahaczyć, powodując szkody. Podczas rozładunku z użyciem pompy konieczna jest współpraca operatora, który podaje odpowiednią ilość betonu w konkretne miejsce, oraz pozostałych pracowników, zajmujących się rozprowadzaniem i zagęszczeniem mieszanki.

Rozładunek za pomocą rynny

Innym rozwiązaniem jest precyzyjne wylewanie betonu za pomocą rynny. To, na co należy zwrócić uwagę to rozmieszczenie się betonu, jak i niedopuszczenie do jego przelania. Praca ta wymaga więc stałego nadzoru i aby nie dopuścić do żadnych uchybień od projektu, konieczne jest wprowadzenie dyżurów lub zmian tak, by przy rynnie cały czas znajdowali się pracownicy. Dzięki temu sytuacja przeciążenia deskowania przez masę betonową, nie będzie miała miejsca.

Czego zabrania się pracownikom?

Na placu budowy, pracownicy nie mogą wchodzić na świeżo wylany beton, znajdujący się w formach, ponieważ takie działanie jest skrajnie niebezpieczne i może doprowadzić do groźnych wypadków. Poza tym wymaga się od nich noszenia kasku ochronnego oraz odzieży roboczej w odblaskowych i intensywnych barwach, dzięki czemu będą widoczni z większych odległości. Odzież ochronna i hełm są niezbędne, ponieważ na budowie używa się wielu ciężkich maszyn i pojazdów, które mogą stanowić realne zagrożenie. Zwiększenie widoczności i ochrona głowy jest więc kluczowa. Zasady BHP zabraniają pracownikom przebywania na placu budowy podczas przerwy. Oznacza to, że w czasie wolnym, muszą udać się do przeznaczonego baraku lub kontenera. Oczywiste jest, że mają zakaz wstępu na budowę po spożyciu alkoholu lub środków odurzających, ponieważ stanowią wtedy zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla pozostałych osób znajdujących się na tym terenie.

Praca z betonem to odpowiedzialne zadanie. Należy więc powierzyć je uprawnionym i przeszkolonym pracownikom, zachowującym i szanującym panujące zasady bezpieczeństwa i higienę pracy. Równie ważny jest wybór dostawcy betonu. Betoniarnia Szczecin oferuje profesjonalną pomoc i konsultacje oraz produkt najwyższej jakości. Warto przyjrzeć się jej ofercie szczególnie, że swoje punkty ma w całej Polsce.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here