Rynek pożyczek pozabankowych w czasie epidemii Covid-19

0
717
Rynek pożyczek pozabankowych w czasie epidemii Covid-19

Pożyczki pozabankowe to świetny sposób zawsze, kiedy potrzebujemy gotówki. Są szybkie, procedura nie jest skomplikowana a wszystkich formalności można dopełnić online. Jest jednak kilka istotnych zmian, podyktowanych panującą pandemią COVID-19. Co trzeba wiedzieć?

Pożyczki pozabankowe – co to jest?

Pożyczki pozabankowe to forma kredytu, którego nie udziela bank a inne instytucje działające na rynku finansowym- jak firmy pożyczkowe, parabanki oraz inwestorzy prywatni. Oferują zazwyczaj różne rodzaje pożyczek, szczególnie jeżeli chodzi o warunki- sposób i czas spłaty czy wysokość rat. Jest to świetne rozwiązanie w razie pilnych, niespodziewanych wydatków lub w przypadku konieczności spłaty wcześniej zaciągniętych zobowiązań.

Pożyczka przez Internet na konto to obecnie jedna z najpopularniejszych opcji na rynku. Procedura jest prosta, wystarczy bowiem dowód tożsamości, osobiste konto bankowe, numer telefonu i adres e-mail. Wszystkich formalności można dokonać online, bez potrzeby wizyty w placówce.

Aby otrzymać szybki kredyt online nie trzeba spełniać specjalnych warunków, wystarczy być osobą pełnoletnią. Oczywiście w niektórych przypadkach pożyczkodawca może wymagać potwierdzenia wysokości miesięcznego dochodu- zależy to oczywiście od konkretnych procedur danych instytucji, a także kwoty wnioskowanej pożyczki.

Spłata pożyczki pozabankowej zazwyczaj rozłożona jest na raty. Ich ilość i wysokość uzależniona jest przede wszystkim od wysokości zobowiązania. Przy mniejszych kredytach okres na spłatę to zwykle 30 dni.

Pożyczki a COVID-19

W dobie pandemii spowodowanej przez COVID-19, zasady przyznawania kredytów uległy znaczącym zmianom.

W związku z wprowadzeniem tzw. tarczy antykryzysowej oraz obniżeniem przez Narodowy Bank Polski oprocentowania (a decyduje ono o maksymalnym oprocentowaniu kredytów i pożyczek, które wynosi 7,2%) pożyczka na raty stała się mniej rentowna dla pożyczkodawców.

Dodatkowo, obecna sytuacja, spowodowała pogorszenie sytuacji ekonomicznej wielu ludzi- wzrosło ryzyko dotyczące niespłacalności zaciągniętych zobowiązań. Według najnowszych danych od początku trwania pandemii do 53% wzrosła liczba pożyczkobiorców, którzy mają przynajmniej 90-dniowe opóźnienia w spłacie kredytów.

Pożyczkodawcy podjęli niezbędne kroki w celu ochrony interesów, a to przyniosło zaostrzenie kryteriów przyznawania kredytów. Od tej pory aby skorzystać z kredytu lub pożyczki online w 15 minut trzeba przedstawić potwierdzenie stałego dochodu. Kwoty udzielanych pożyczek na raty są niższe i wynoszą obecnie nie więcej niż 50% dochodu.

Dotychczasowe opóźnienia związane ze spłatą zobowiązań (lub jego rat) są dziś właściwie równoznaczne z odmową po złożeniu wniosku kredytowego.

Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że w maju 2020 roku w porównaniu z analogicznym okresem 2019 roku, liczba udzielonych pożyczek zmniejszyła się o 45,5%.

Jest jednak dobra wiadomość- ze względu na konieczność obniżenia oprocentowania pożyczka na raty wiąże się z niższymi kosztami dla pożyczkobiorców.

Pożyczka czy kredyt bankowy. Co łatwiej otrzymać?

Obecny kryzys spowodowany pandemią COVID-19 zmienił rynek finansowy. Banki, co oczywiste, również zaostrzyły zasady przyznawania kredytów gotówkowych. Aby otrzymać pozytywną decyzję kredytową w banku, należy przedstawić zaświadczenie o stałych dochodach (wraz z ich wysokością)- tak jak w przypadku pożyczki pozabankowej. I w zasadzie na tym podobieństwa się kończą.

Jeżeli mowa o banku, historia kredytowa wnioskodawcy sprawdzana jest w BIK (Biurze Informacji Kredytowej)- czyli bazie osób, które korzystają z pożyczek- można tam sprawdzić dane dotyczące regularności spłat czy aktualnych zadłużeń. Oczywiście, jeżeli widnieją tam niespłacone zobowiązania, wniosek zostanie odrzucony.

Aby uzyskać kredyt w banku, trzeba przedstawić kilka dodatkowych dokumentów i informacji, są to między innymi:

  • dane osobowe oraz aktualny numer telefonu,
  • wysokość dochodu,
  • rodzaj zatrudnienia,
  • rodzaj i cel wnioskowanego kredytu oraz jego wysokość,
  • liczbę osób, która pozostaje na utrzymaniu kredytobiorcy,
  • wykaz miesięcznych opłat związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego (np. opłaty za czynsz, rachunki),
  • informacje o aktualnych zobowiązaniach (np. pożyczki, poręczenia czy alimenty)

Po wypełnieniu wszystkich formalności bank sprawdza poprawność i wiarygodność przedstawionych dokumentów, sprawdza historię kredytową i określa maksymalną wysokość kredytu lub odrzuca wniosek. Zasady są sztywne i bardzo restrykcyjne, a sam proces wnioskowania o kredyt skomplikowany i długi.

Podsumowując, szybka pożyczka online to nadal najlepszy sposób na uzupełnienie braków na koncie lub w przypadku nagłych wydatków. Minimum formalności,  szybka decyzja, proste zasady i natychmiastowy przelew środków. A wszystko bez wychodzenia z domu.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here