Serwis wind, czyli jak dbać o bezpieczeństwo dźwigów osobowych

0
1124
Serwis wind, czyli jak dbać o bezpieczeństwo dźwigów osobowych

Jazda windą osobową jedynie z pozoru wydaje się prosta. Niektóre osoby, w szczególności te cierpiące na klaustrofobię, mają z tym ogromne problemy. Psychologia ma nawet osobą nazwę na lęk przed windami, a konkretniej na strach przed tym, że cała maszyna się zepsuje, utknie między piętrami albo zerwie z lin. Współczesne zabezpieczenia dźwigów osobowych praktycznie w ogóle eliminują to ryzyko.

Awaryjność wind osobowych

Jeśli dochodzi już do jakichś awarii albo usterek, to mają one związek z chwilowym brakiem zasilania. W wyniku tego winda zatrzymuje się w połowie drogi i nawet po przywróceniu prądu nie rusza z miejsca, więc konieczne jest jej awaryjne otwieranie. Takie usterki zdarzają się jednak bardzo rzadko i co ciekawe, dotyczą raczej nowszych modeli wind, które naszpikowane są elektroniką. Modele starsze, ale też produkowane współcześnie lecz na bazie starszych projektów, nie psują się praktycznie nigdy, o ile są regularne i dokładnie serwisowane.

Regularne przeglądy dźwigów

Ponieważ to właśnie profesjonalny serwis i konserwacja, jaką przechodzą windy osobowe, w dużej mierze odpowiadają za ich bezawaryjne działanie. Mówiąc wprost: aby podnieść poziom bezpieczeństwa użytkowania windy takiej jak http://www.komponentylift.pl/produkty/dzwigi-osobowe, trzeba ją regularnie sprawdzać i serwisować, żeby móc w porę zauważyć ewentualne usterki i szybko je usunąć. Producenci przewidują pełną konserwację przynajmniej raz na rok, ale nie trzeba sugerować się tymi wskazaniami. Bez obaw można serwisować windy nawet co pół roku albo co kwartał, zwłaszcza gdy są to dźwigi osobowe o częstej eksploatacji w miejscach o dużym ruchu.

Coraz bezpieczniejsze konstrukcje

O bezpieczeństwo jazdy windą osobową dbają też sami producenci poprzez wprowadzanie kolejnych systemów zabezpieczających przed awarią. Niektóre typy wind nie ruszą z miejsca, jeśli są przeładowane albo drzwi się nie domykają. Inne sygnalizują potencjalną awarię o wiele wcześniej, dzięki czemu serwisant może ją błyskawicznie usunąć. Ważne są też wewnętrzne systemy ewakuacyjne, czyli włazy oraz odpowietrzniki wentylacyjne, które zapewniają dostęp powietrza do kabiny w przypadku nagłego i dłuższego zatrzymania się windy między piętrami.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here