Silny ból nadgarstka – jak sobie z nim radzić?

0
554
Silny ból nadgarstka

Ból nadgarstka to bardzo częsta przypadłość, która może mieć różnorakie podłoże. Ból może wynikać z długiej pracy przy komputerze lub przeciążenia nadgarstka podczas aktywności fizycznej, ale równie dobrze spowodować go może choroba, np. zespół cieśni nadgarstka czy reumatoidalne zapalenie stawów. Ból nadgarstka może być spowodowany także urazem takim jak skręcenie, zwichnięcie czy złamanie. Jakie mogą być jeszcze przyczyny bólu nadgarstka? Jak uśmierzyć dolegliwości bólowe domowymi sposobami? Dowiedz się, jak wygląda diagnostyka i leczenie w przypadku silnego bólu nadgarstka.

Silny ból nadgarstka i stan zapalny – charakterystyka dolegliwości

Ból nadgarstka może mieć bardzo różny charakter. Zacznijmy od tego, że może umiejscowić się tylko po jednej ze stron – zewnętrznej lub wewnętrznej, choć zdarza się, że występuje po obu stronach jednocześnie. Oprócz bólu nadgarstka może także występować silny ból kciuka, piekący ból czterech pierwszych palców, a nawet ból całej ręki od łokcia.

Razem z bólem w nadgarstku mogą także występować inne objawy, np. mrowienie, sztywność, obrzęk czy ograniczona ruchomość. Dolegliwości te mogą nasilać się podczas wykonywania codziennych czynności i utrudniać normalne funkcjonowanie.

Ból nadgarstka – przyczyny. Co może być powodem bólu w nadgarstku?

Możliwych przyczyn bólu w nadgarstku jest bardzo wiele. Jego pojawienie się bywa konsekwencją uderzenia lub upadku, które prowadzą do wystąpienia urazu. Najczęstsze urazy to1:

  • skręcenie nadgarstka,
  • zwichnięcie nadgarstka,
  • złamanie nadgarstka.

Za ból w nadgarstku odpowiedzialna może być również choroba. Schorzenia powodujące ból i obrzęk, a także inne objawy w obrębie nadgarstka, to m.in.1:

  • choroba zwyrodnieniowa stawów,
  • zapalne choroby stawów (np. reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS), zapalenie pochewek ścięgien prostowników),
  • zespół cieśni nadgarstka,
  • choroba de Quervaina,
  • przykurcz Dupuytrena,
  • ganglion.

Kiedy z bólem nadgarstka warto zgłosić się do lekarza?

Domowe metody leczenia bólu nadgarstka nie zawsze pozwolą skutecznie uporać się z problemem. Jest kilka sytuacji, kiedy nie obejdzie się bez wizyty u lekarza. Ból nadgarstka należy skonsultować ze specjalistą przede wszystkim wtedy, gdy1:

  • doszło do urazu nadgarstka,
  • ból i sztywność oraz inne objawy utrzymują się od dłuższego czasu i nie ustępują pomimo stosowanego leczenia,
  • występuje zaburzone czucie w obrębie nadgarstka i ręki (mrowienie, pieczenie),
  • doszło do utrudniającego normalne funkcjonowanie osłabienia nadgarstka i ograniczenia w nim ruchomości.

Ostry ból nadgarstka i dłoni – diagnostyka

Lekarz w pierwszej kolejności przeprowadza z pacjentem wywiad, aby poznać okoliczności wystąpienia bólu. Następnie wykonuje badanie fizykalne obejmujące ocenę bólu ręki i nadgarstka, w tym lokalizacji bolesnych miejsc, obrysu nadgarstka i ruchomości.

Po wstępnym rozpoznaniu, co może powodować ból w nadgarstku, pacjent na ogół zostaje skierowany na badania. W diagnostyce dolegliwości związanych z nadgarstkiem wykonuje się przede wszystkim badania takie jak prześwietlenie RTG i ultrasonografię (USG), niekiedy pomocne w postawieniu rozpoznania są także inne badania obrazowe, w tym tomografia komputerowa (TK) i rezonans magnetyczny (MRI)2.

Ból nadgarstka – leczenie zachowawcze. Jak wygląda leczenie bólu nadgarstka?

Podejście do leczenia zależy od przyczyny dolegliwości, jednak w większości przypadków sposoby leczenia są podobne. Aby złagodzić ból w nadgarstku, warto stosować takie metody jak1:

  • unikanie angażowania go do wykonywania codziennych czynności,
  • odciążanie nadgarstka poprzez noszenie specjalnej ortezy lub opaski,
  • przyjmowanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych (z grupy NLPZ),
  • robienie zimnych lub ciepłych okładów (w zależności od tego, które przynoszą większą ulgę).

Opisane metody leczenia powinny skutecznie łagodzić dolegliwości bólowe. W większości przypadków nie ma konieczności stosowania leczenia operacyjnego. Zabiegi chirurgiczne wykonuje się w ostateczności, gdy inne metody leczenia nie przynoszą efektów1.

Bibliografia:

  1. Guła Z., Korkosz M., Ból ręki i nadgarstka, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2017.
  2. Czarnecki P., Bolesny nadgarstek, Wiktora Degi Ortopedia i rehabilitacja, Warszawa, 2019, 539-542.

 

Materiał partnera.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here