Sprężyny naciągowe i naciskowe – kilka porad przed wizytą w sklepie

0
780
Sprężyny naciągowe i naciskowe

Sprężyny to elementy konstrukcyjne stosowane w rozmaitych miejscach, budowlach i urządzeniach. Nie inaczej jest w przypadku samochodów różnego typu, w których konstrukcji stosuje się specjalne sprężyny naciągowe oraz naciskowe. Znajdują one również zastosowanie w innych mechanizmach, których obsługa i sprawne działanie wymaga obecności tego elementu konstrukcyjnego. Zapraszamy do krótkiego wprowadzenia w temat sprężyn naciągowych i naciskowych, z którego dowiesz się – na jakie parametry warto zwrócić uwagę w czasie zakupu oraz po czym poznać sprężynę dobrej jakości.

Sprężyny naciągowe – jak wybrać tę właściwą?

Sprężyny naciągowe to elementy znajdujące zastosowanie w rozmaitych branżach. Z powodzeniem wykorzystuje się w maszynach rolniczych, budowlanych, przemysłowych, remontowych, a także – w samochodach. Nie będzie wielkim odkryciem, gdy zdradzimy, że głównym zadaniem i funkcją pełnioną przez sprężyny naciągowe jest przenoszenie sił za pomocą rozciągania. Ponieważ są to sprężyny narażone na ciągłe przenoszenie sił fizycznych, ich budowa i sposób wykonania powinny gwarantować dużą wytrzymałość. Jak zatem poznać dobre jakości sprężynę naciągową?

Przede wszystkim istotne są materiały, z których sprężyna została wykonana. Warto sięgać po te sprężyny, które przygotowano za pomocą specjalnych metali – zarówno wybranych stopów, jak i stali niestopowej. Drut, z którego sprężyna jest wykonana, powinien być też nierdzewny, co znacząco poprawi jego żywotność. Specjalnym typem obróbki, któremu poddawane są sprężyny naciągowe, jest hartowanie w oleju.

Przeciętna sprężyna naciągowa ma średnicę wynoszącą od 4 do nawet 20 milimetrów. Pozwala to na odnalezienie takiej sprężyny, która będzie nadawała się do użycia w wybranej przez na konstrukcji.

Sprężyny naciskowe – czyli jak kupić, by się nie rozczarować

Sprężyny naciskowe są nie mniej popularne niż ich naciągowe odpowiedniki. Są to elementy stosunkowo uniwersalne, z którymi spotkać się możemy w rozmaitych konstrukcjach. Jak sama nazwa wskazuje – głównym zadaniem takiej sprężyny jest przenoszenie nacisku na wybraną powierzchnię. Ponieważ od jakości sprężyny naciskowej często zależy funkcjonalność i przydatność całej konstrukcji, są wykonywane niezwykle precyzyjnie, przy wykorzystaniu specjalnych materiałów.

Szczególnie warte polecenia są sprężyny formowane na zimno. Dzięki ich obróbce w odpowiedniej temperaturze, sprężyny takie są niezwykle wytrzymałe, nawet podczas pracy w trudnych warunkach przez długi okres. Większość dostępnych sprężyn naciskowych jest produkowana z drutu o średnicy od 2 do ponad 20 milimetrów. Znajdziemy również dostawców oferujących możliwość przygotowania sprężyny naciskowej pod kątem konkretnych oczekiwań. Wykonana na zamówienie, sprężyna będzie miała dopasowaną długość i średnicę do potrzeb danej konstrukcji.

Warto sięgać po te sprężyny naciskowe, które wykonane zostały ze stali niestopowej oraz które poddano obróbce nazywanej hartowaniem olejowym. Sprężyny takie są nierdzewne, ich żywotność bardzo długa, a w czasie ich pracy nie powstają niepożądane odkształcenia.

Na koniec warto podkreślić, że dostępne sprężyny naciągowe i naciskowe występują w różnych wersjach, różniących się między innymi kształtem w przekroju. Najchętniej stosowane do sprężyny o przekroju okrągłym, trapezowym lub prostokątnym.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here