Systemy informatyczne do magazynu – jaki wybrać? Na co zwrócić uwagę? Jak działają?

0
527
Systemy informatyczne do magazynu

Zarządzanie pracą magazynu bez odpowiedniego systemu komputerowego jest niemożliwe. W jego codziennym funkcjonowaniu przetwarzana jest tak duża liczba danych, że prowadzenie rejestru papierowego byłoby koszmarem. Na szczęście, oferta systemów informatycznych dedykowanych do obsługi magazynu jest coraz większa, co pozwala odnaleźć rozwiązanie idealne do każdego typu placówki. Poniżej opowiemy nieco więcej o najważniejszych funkcjach i usprawnieniach, w które mogą być wyposażone systemy magazynowe.

System informatyczny w twoim magazynie – najważniejsze funkcje i możliwości

Systemy informatyczne służą do zarządzania pracą magazynu – ruchem przechowywanych towarów i produktów, a także wszelakimi działaniami związanymi z codziennym funkcjonowaniem magazynu. W dużym uproszczeniu – pozwalają zarządzać gospodarką danego magazynu, kontrolować jej stan, a także optymalizować pracę. Różnorodne dostępne systemy mogą pasować do magazynów o różnej specyfice – budowlanych, medycznych, gastronomicznych, archiwalnych oraz licznych innych.

Rozwiązania uniwersalne są dedykowane dla większości magazynów. Za ich pomocą możesz ewidencjonować przyjęcie dostawy różnego typu – awizowane, bez awizacji oraz w oparciu o inne typy dokumentów. Pozwalają także zliczać stany magazynowe z wykorzystaniem różnych jednostek – sztuk, kartonów, regałów, palet. Pomagają w szybkim zlokalizowaniu potrzebnego towaru oraz odnalezieniu optymalnego miejsca przechowywania dla przyjmowanych dostaw.

Zaawansowane systemy informatyczne do magazynów wielkoobszarowych

Bardziej zaawansowane systemy informatyczne klasy WMS pozwalają na dodatkowe działania. Przede wszystkim – na planowanie całych łańcuchów powiązanych z sobą akcji, np. zaplanowanie wysyłki, dokonanie rezerwacji określonych produktów, weryfikacja zawartości palet po jej skompletowaniu, przeprowadzenie wysyłki oraz wydania na zewnątrz. Jest to duże ułatwienie, pozwalające na elastyczne zarządzanie magazynami dużych rozmiarów, w których osobista kontrola wszystkich działań jest trudna lub nawet niemożliwa.

Najbardziej profesjonalne systemy informatyczne pozwalają także na: planowanie wydań, kreowanie list kompletacyjnych, optymalne zaplanowanie kolejności i czasu wykonania wszystkich akcji. W pewnym stopniu działają jak sztuczne inteligencje stworzone pod kątem optymalizacji pracy całego obiektu i wszystkich jego pracowników.

Dodatkowe funkcjonalności, o których warto pamiętać

Wybierając system informatyczny, warto pamiętać, by zawarte w nim funkcje odpowiadały potrzebom twojej placówki. Istotna może okazać się możliwość dostępu do systemu RFID, kreowania etykiet i czy korzystania ze skanerów bezprzewodowych. W wielu magazynach jest to istotny element w czasie wykonywania codziennych obowiązków.

Przydatna może okazać się funkcja wystawiania dokumentów magazynowych – takich jak dokumenty przyjęcia lub wydania, a także przesunięć wewnątrzmagazynowych. Niektóre systemy pozwalają na sprawne i całkowicie automatyczne generowania takich dokumentów.

Wiele osób zwraca też uwagę na moduły pozwalające na automatyzację współpracy z kurierami i innymi firmami przewozowymi. Jest to duże ułatwienie zwłaszcza w magazynach o dużej rotacji. Warto wówczas upewnić się, czy dane oprogramowanie pozwala na wystawienie dokumentów transportowych i przeprowadzenie znakowania wysyłanych towarów.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here