W jakim urzędzie rozliczyć PIT?

0
1379
W jakim urzędzie rozliczyć PIT

W jakim urzędzie rozliczyć PIT? Który urząd skarbowy to ten dla nas właściwy? Przy rozliczaniu PIT ważne jest miejsce zamieszkania czy zameldowania? Jeśli zastanawiasz się, jak wybrać właściwy urząd skarbowy do rozliczenia podatku dochodowego, zapraszamy do lektury!

  1. Gdzie znaleźć właściwy urząd skarbowy do rozliczenia PIT?
  2. Urząd skarbowy właściwy miejscu zameldowania czy zamieszkania?
  3. Gdzie rozliczać PIT po zmianie miejsca zamieszkania?
  4. Wspólne rozliczanie PIT – jaki urząd skarbowy?
  5. Urząd skarbowy online – rozliczanie PIT przez Internet

Rok podatkowy zbliża się ku końcowi. Niebawem każda osoba fizyczna będzie musiała złożyć deklarację PIT. Jeśli nie wiesz, w którym urzędzie rozliczyć PIT, wyszukiwarka urzędów skarbowych to narzędzie, które pomoże Ci znaleźć właściwą placówkę. Nie masz możliwości skorzystać z wyszukiwarki online? W niniejszym artykule odpowiadamy, jaki urząd skarbowy do rozliczenia PIT jest dla nas tym właściwym.

Gdzie znaleźć właściwy urząd skarbowy do rozliczenia PIT?

Jak znaleźć informacje na temat tego, jaki urząd skarbowy jest dla nas tym właściwym, w którym powinniśmy złożyć roczne zeznanie PIT? Jeśli nie wiesz, który urząd wybrać, pomocna może okazać się w tej sytuacji wyszukiwarka urzędów skarbowych. W odpowiednim polu wystarczy wpisać kod pocztowy lub nazwę miasta i po kliknięciu „Szukaj” na mapie wyświetli się właściwy dla Ciebie urząd. Nie zwlekaj i znajdź urząd skarbowy już teraz!

Urząd skarbowy właściwy miejscu zameldowania czy zamieszkania?

Chcesz rozliczyć podatek dochodowy, ale nie wiesz, który urząd skarbowy to ten właściwy? W przypadku osób fizycznych rozliczenie PIT powinno składać się do urzędu skarbowego zgodnego z miejscem zamieszkania. Nie jest istotne miejsce zameldowania. Chodzi oczywiście o adres, pod którym mieszkaliśmy ostatniego dnia roku podatkowego, czyli 31 grudnia.

Taka sama zasada działa w przypadku osób, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. W sytuacji natomiast, gdy dane przedsiębiorstwo to spółka dwóch wspólników, każda osoba fizyczna musi rozliczać się samodzielnie w swoim urzędzie skarbowym zgodnym z miejscem zamieszkania. Czasami zdarza się, że złożymy deklarację PIT w nieodpowiednim urzędzie. Jest to oczywiście błąd, ale w takiej sytuacji nie podlegamy żadnemu wykroczeniu. Urzędy Skarbowe najczęściej komunikują się po prostu miedzy sobą i przekazują deklarację PIT do tej placówki, do której sami powinniśmy złożyć.

Gdzie rozliczać PIT

Gdzie rozliczać PIT po zmianie miejsca zamieszkania?

Jeśli w trakcie roku podatkowego zmieniłeś miejsce zamieszkania – nawet kilka razy – liczy się ten adres, pod którym mieszkałeś 31 grudnia. Nawet jeśli pod nowym adresem mieszkasz dopiero od tygodnia. Liczy się tylko i wyłącznie ten ostatni dzień roku podatkowego. W przypadku przeprowadzki za granicę natomiast podaje się ostatni adres, pod którym mieszkaliśmy w Polsce.

Wspólne rozliczanie PIT – jaki urząd skarbowy?

Małżonkowie, którzy przez cały rok podatkowy pozostają w związku małżeńskim, mogą rozliczyć się z podatku dochodowego wspólnie. Są jednak pewne sytuacje, kiedy mąż lub żona wyjeżdżają do innego miasta, na przykład w celach zarobkowych. Zatem oboje mają różne miejsca zamieszkania. W którym urzędzie muszą złożyć deklarację PIT? W takiej sytuacji małżonkowie mają pełną dowolność. A mianowicie mogą wybrać urząd zgodny z miejscem zamieszkania żony lub męża.

Urząd skarbowy online – rozliczanie PIT przez Internet

Od pewnego czasu PIT możemy rozliczać przez Internet. To doskonałe rozwiązanie dla tych, którym zależy na szybkim i wygodnym złożeniu deklaracji. Jako potwierdzenie tożsamości przy deklaracji składanej online wykorzystuje się profil zaufany, podpis elektroniczny lub informacja na temat dochodu, jaki uzyskaliśmy we wcześniejszym roku podatkowym.

Ponadto rozliczając PIT przez Internet, nie musisz właściwie wiedzieć, który urząd skarbowy jest dla Ciebie właściwą placówką. Najczęściej po wpisaniu naszego miejsca zamieszkania rubryka, w której podaje się dane urzędu skarbowego, wypełnia się samodzielnie.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here