Zadbaj o zdrowie malucha – jak powinna wyglądać dieta dziecka?

0
565
dieta dziecka

Żywienie dzieci jest podzielone na kilka etapów. Na początku maluch spożywa jedynie mleko matki lub mleko modyfikowane. Następnie stopniowo wprowadza się pokarmy uzupełniające i powoli rozszerza dietę malucha. To bardzo ważny moment w życiu pociechy. Rośnie zapotrzebowanie na energię pozyskiwaną z pożywienia i pojawia się także konieczność wzbogacenia diety o różne składniki odżywcze znajdujące się w pokarmach innych niż mleko matki. Jednym z pierwszych pokarmów uzupełniających wprowadzanych przez rodziców do diety dziecka jest kaszka. Oczywiście wszystko zależy od rodziców i dziecka, gdyż każdy maluch jest inny.

Żywienie niemowląt – o czym warto pamiętać?

Organizm niemowlaka jest niezwykle delikatny, dlatego rozszerzanie diety powinno odbywać się stopniowo, po to, aby na bieżąco obserwować reakcję organizmu na wprowadzane pokarmy. Ważne jest dostrzeżenie ewentualnych alergii i innych niepożądanych skutków. Wprowadzenie do diety kaszy dla niemowlaka bogatej w cenne składniki odżywcze wspiera prawidłowy rozwój malucha. Zarówno smak, jak i konsystencja kaszki będzie dla pociechy czymś nowym. Jednak jest to świetny początek do wprowadzania kolejnych pokarmów i stopniowego rozszerzania diety.

Rola rodziców w kształtowaniu nawyków żywieniowych

Nawyki żywieniowe, które rodzic przekazuje swoim dzieciom, są niezwykle ważne. Mają ogromny wpływ na późniejsze życie malucha i dokonywane przez niego wybory żywieniowe. Jeśli rodzice nie dają dobrego przykładu i spożywają wysoko przetworzoną żywność – maluch będzie się tego od nich uczył. Dziecko powinno poznawać różne smaki, zapachy, konsystencje i nauczyć się wybierać smaczne oraz zdrowe produkty. To trudny proces wymagający od rodzica sporo uwagi i przede wszystkim przekazywania dobrych wzorców.

Warto także pamiętać o tym, że nie wszystkie wyroby, które reklamowane są jako produkty dla dzieci, będą dla nich zdrowe. Wiele z nich zawiera dodany cukier, barwniki i konserwanty. Czytanie etykiet to podstawa w dzisiejszym świecie, w którym półki uginają się od przetworzonej żywności. Marka Helpa oferuje ekologiczne i naturalne produkty, które dostarczają cenne składniki odżywcze i przeznaczone są zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Żywienie starszych dzieci – podstawowe zasady!

Jakimi zasadami powinien kierować się rodzic komponujący dietę malucha? Przede wszystkim konieczne jest zadbanie o to, aby w diecie dziecka znalazły się węglowodany, tłuszcze oraz białko w odpowiednich proporcjach. Dieta powinna być zróżnicowana, bogata w owoce i warzywa. Świetnym składnikiem diety może być kasza dla niemowlaka, a także starszych dzieci, czy nawet dorosłych. Porcja zbóż bogatych w niezbędne składniki odżywcze z dodatkiem owoców to najlepszy przepis na pyszny i pełnowartościowy posiłek.

Kolejny ważny krok to ograniczenie słodyczy, słonych przekąsek, fastfoodów i słodkich napojów – to podstawa zdrowego stylu życia zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Nie można zapominać także o aktywności fizycznej. To bardzo proste podstawowe zasady, które pomogą kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe już od najmłodszych lat, co z pewnością zaprocentuje w przyszłości.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here