Zawory trójdrogowe – co warto wiedzieć przed zakupem?

0
793

Zawory trójdrogowe nazywane są również zaworami trójdrożnymi. Są często wykorzystywanymi urządzeniami w najróżniejszych rodzajach systemów – przede wszystkim w klimatyzacji, wentylacji i ogrzewaniu. Znajdują zastosowanie zarówno w instalacjach obsługujących domy mieszkalne, budynki użyteczności publicznej, budowle przemysłowe i liczne inne. W sklepach spotkać się możemy z różnymi modelami tych urządzeń, co niestety nie ułatwia wyboru tego odpowiedniego. Zapraszamy do lektury, z której dowiesz się – jakie rodzaje zaworów znajdziemy w sklepach, w czym tkwi ich wyjątkowość oraz na czym polega ich działanie.

Zawór trójdrogowy – ręczne czy automatyczne?

Zawory trójdrogowe mają zazwyczaj kształt litery T. W ich budowie rozróżniamy przede wszystkim porty wlotowe/wylotowe (których jest trzy) oraz tak zwane mieszadełko wewnętrzne. To ostatnie pełni niezwykle ważną funkcję – od jego ustawienia zależy którym z wylotów popłynie ciepła woda lub powietrze.

Sterowanie zaworów trójdrogowych może mieć dwojaką formę. Spotkamy zarówno zawory sterowane ręcznie, jak i automatyczne. Te ostatnie cieszą się niezwykłą popularnością, a korzystanie z nich jest bardzo wygodne. Możemy zarządzać ich pracą za pośrednictwem odpowiedniego oprogramowania, precyzyjnie regulując temperaturę transportowanych wody lub powietrza. Możemy także kontrolować, czy utrzymuje się na stałym poziomie i w razie odchyleń – natychmiast podjąć odpowiednie działania. Szczególnie często korzysta się z automatycznych zaworów termostatycznych w automatyce budynkowej.

Zastosowanie zaworów trójdrogowych

Zawory trójdrogowe znajdują zastosowanie między innymi w instalacjach grzewczych, zwłaszcza w przypadku ogrzewania centralnego oraz piecyków podgrzewających jednocześnie wodę w kaloryferach i w kranach. Ponadto, z zaworów korzysta się w tych budynkach, w których obecne jest więcej niż jedno źródło ciepła – na przykład piecyk na paliwa opałowe oraz kominek. Są też niezwykle pomocne, gdy w naszym miejscu zamieszkania znajdują się dwie instalacja o różnej temperaturze – na przykład ogrzewanie centralne oraz ogrzewanie podłogowe.

Za pomocą zaworów trójdrogowych możemy rozdzielać obieg ciepła w naszym domu, co pozwala precyzyjnie regulować temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach. W dłuższym okresie pozwoli nam to na wygenerowanie oszczędności.

Zawory trójdrogowe są chętnie wykorzystywane w tych budynkach, w których ogrzewa się za pomocą kotłów przeznaczonych do spalania paliw stałych. W ich przypadku zawory zapobiegają wystąpieniu niskotemperaturowej korozji piecyka. Niekiedy, producenci poszczególnych kotłów wymagają, by w czasie ich użytkowania zainstalowany był odpowiedni zawór mieszający.

Zawory trójdrogowe – akcesoria dodatkowe

Sprawne funkcjonowanie każdego zaworu trójdrogowego wymaga zastosowania dodatkowych elementów. Najważniejszym jest siłownik, pozwalający na sterowanie jego pracą. Szczególnie istotne jest, aby dobierać siłownik dedykowane do konkretnego rodzaju zaworu. Wówczas będziemy mieli pewność, że pracuje w sposób optymalny.

Do zestawu akcesoriów często wykorzystywanych w pracy zaworów zaliczają się także podgrzewacze trzpienia, łączniki montażowe, złączenia oraz części zamienne – takie jak uszczelki.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here