Żylaki nóg – przyczyny, objawy, metody leczenia żylaków

0
981
Żylaki nóg

Żylaki nóg to problem kosmetyczny i zdrowotny, z którym zmagają się przede wszystkim kobiety. Dolegliwość dotyka jednak wielu osób z różnych powodów. Jakie są przyczyny schorzenia i kto znajduje się w grupie ryzyka? Które objawy powinny zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza? Jakie są metody leczenia żylaków? Sprawdźmy!

Przyczyny żylaków nóg

Żylaki nóg to schorzenie żył powierzchniowych kończyn dolnych, powstające w wyniku przewlekłej niewydolności żylnej. Jest to efekt niewydolnej pracy obecnych w naczyniach zastawek żylnych, odpowiedzialnych za odprowadzanie krwi i prawidłowy jej przepływ w układzie. Dysfunkcja prowadzi do powstawania zastojów, podwyższenia ciśnienia w żyłach i stopniowego poszerzanie naczyń żylnych oraz ich deformacji.

Przyczyny żylaków nóg mają charakter nabyty i wrodzony. Zmiany mogą pojawić zatem bez konkretnej przyczyny, jak i wskutek przebytej choroby. W grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim osoby z nadciśnieniem żylnym, predysponowane genetycznie i kobiety. Powstaniu zmian sprzyjają praca siedząca lub stojąca, otyłość i nadwaga, ciąża oraz podeszły wiek.

Żylaki nóg – objawy

Żylaki nóg rozwijają się stopniowo, lecz już w pierwszych etapach schorzenia dają o sobie znać. Wśród niepokojących objawów, które powinny skłonić do skonsultowania się ze specjalistą, zaliczyć należy: uczucie ciężkości nóg, obrzęki nasilające się pod koniec dnia, częste mrowienie i drętwienie, nocne skurcze łydek, a także widoczne naczynia i pajączki. Wraz z postępem choroby zmęczenie i dolegliwości bólowe nóg zaczynają się nasilać, pojawiając się w okolicy żył oraz podczas chodzenia. Dochodzi do uwypuklenia naczyń i występowania coraz większych obrzęków.

Metody leczenia żylaków

Współczesna medycyna wypracowała różne metody leczenia żylaków. W początkowych etapach rozwoju choroby (a także w czasie ciąży) stosuje się leczenie zachowawcze, sprowadzające się do farmakoterapii i ucisku kończyn. Zaleca się także zwiększenie aktywności. Szczegółowe informacje dostępne są na: https://www.kliniki.pl/leczenie-zylakow-konczyn-dolnych/.

Zabiegowe metody leczenia żylaków stosowane są w razie bardziej zaawansowanego stadium chorobowego. Oprócz chirurgicznego usunięcia żylaków, dostępne są także mniej inwazyjne techniki leczenia, przeprowadzane w trybie ambulatoryjnym. Wśród nich m.in. skleroterapia (in. obliteracja) polegająca na ostrzykiwaniu żył specjalnym preparatem zamykającym ich światło, EVLT – usuwanie chorych żył przy pomocy lasera, kriostripping – zamrażanie żył, SVZ – usuwanie niewydolnych naczyń za pomocą pary wodnej czy EVRF – zamykanie żył przy pomocy fal radiowych. Więcej na temat metod leczenia znajdziesz pod adresem: http://www.zdrowemiasto.pl/i/13/szepty/na-czym-polega-zabieg-leczenia-zylakow-nog,7616.html.

Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here