Czego potrzebujemy do frezowania?

0
455
frezowanie

Frezowanie to jedna z najpopularniejszych form obróbki skrawaniem, polegająca na usuwaniu materiału z powierzchni płaskich lub kształtowanych, tak by nadać im pożądaną formę. Do realizacji tego typu prac wykorzystuje się specjalistyczne narzędzia nazywane frezarkami oraz będące ich nieodłączną częścią frezy. Głowica frezarska pozwala kształtować wybraną powierzchnię w oczekiwany przez użytkownika sposób, tak by nadać jej pożądaną formę.

Jaka frezarka?

Do obróbki skrawaniem, w zależności od potrzeb i rodzaju realizowanych prac wykorzystuje się różne typy mniej lub bardziej zaawansowanych technicznie narzędzi. Podstawowa kategoryzacja frezarek obejmuje ich trzy rodzaje: pionowe, poziome i uniwersalne (na podstawie specyfiki budowy danego urządzenia). Przy uwzględnieniu sposobu instalacji wrzeciona możemy mówić również o frezarkach dolno-, górno- i równowrzecionowych. W sprzedaży znajdziemy także modele frezarek kategoryzowane pod kątem możliwych zastosowań. W sklepach z narzędziami możemy spotkać się m.in. z frezarkami krawędziowymi i nutowymi. W tych pierwszych stosuje się specjalne głowice frezarskie dedykowane obróbce zewnętrznych fragmentów określonej powierzchni. W tych drugich głowica frezarska pozwala na wykonywanie różnego rodzaju rowków, nacięć i wpustów w obrabianym materiale, najczęściej w drewnie litym i materiałach drewnopodobnych.

Rodzaje frezów?

Jeśli zależy nam na atrakcyjnej obróbce powierzchni płaskich lub kształtowanych, prócz dedykowanej konkretnego rodzaju zadaniom frezarki, potrzebujemy jeszcze dopasowanego do niej odpowiedniego osprzętu. Właściwie dobrana głowica frezerska pozwala nadawać obrabianym powierzchniom pożądaną formę, zmieniając ich wygląd i charakter. W sprzedaży znajdziemy wiele rodzajów frezów o różnorodnych kształtach, przeznaczonych do wykonywania różnego rodzaju nacięć, rowków, wypustów czy krawędzi. To sprzęt niezbędny przy frezowaniu w dowolnego rodzaju materiałach, bez którego ten specyficzny rodzaj obróbki skrawaniem nie może być realizowany. Szukając dobrych jakościowo głowic frezarskich warto odwiedzać wyspecjalizowane hurtownie i sklepy z narzędziami, przede wszystkim firmy zajmujące się sprzedażą wyposażenia stolarskiego.

Jeśli szukasz sposobu na ciekawe wykończenie elementu płaskiego, tak by nadać mu atrakcyjniejszą formę, niezbędnym wyposażeniem, w jakie musisz zainwestować, jest frezarka wraz z frezami. W zależności od charakterystyki technicznej tego typu sprzętu może on kosztować kilka lub kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dobrej jakości głowice do frezowania to koszt co najmniej kilkuset złotych.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here