Kompresory śrubowe – do profesjonalnego sprężania powietrza

0
639

Sprężanie powietrza to funkcja oferowana przez rozmaite urządzenia, w tym przez różne kategorie sprężarek, zwanych również kompresorami. Jednymi z najchętniej wykorzystywanych są kompresory śrubowe, niezwykle przydatne w profesjonalnych salonach mechanicznych, zakładach przemysłowych, firmach budowlanych i mechanicznych. Rzadziej, stosuje się je w przydomowych warsztatach. Zakup sprężarki powinien zostać poprzedzony dokładnym zapoznaniem się z parametrami dostępnych urządzeń. W tym pomoże ci poniższy tekst – opowiemy na jakie parametry sprężarek śrubowych zwrócić uwagę, w czym tkwi wyjątkowość tych urządzeń oraz kiedy i dlaczego warto je stosować.

Sprężanie powietrza w kompresorach śrubowych

Do najchętniej wykorzystywanych typów sprężarek należą urządzenia tłokowe oraz śrubowe. Uzyskiwane za ich pomocą efekty są jedynie częściowo podobne, głównie z uwagi na odmienny mechanizm pracy. Przede wszystkim – różni jest cykl pracy, który w przypadku sprężarek tłokowych jest przerywany. Niestety, ale w wielu sytuacjach stanowi to utrudnienie w codziennym korzystaniu z tych urządzeń. Dlatego właśnie niektórzy decydują się sięgnąć po sprężarki śrubowe. Ich cykl pracy jest płynny i ciągły, nie wymaga zapewniania regularnych przerw.

Sprężarki śrubowe znajdują zastosowanie tam, gdzie pojawia się potrzeba zapewnienia ciągłego dostępu do strumienia powietrza o dużej sile. Dotyczy to różnych sytuacji – obsługi układów wentylacji i klimatyzacji, oczyszczania rozbudowanych systemów orurowania. Szczególnie często są wykorzystywane w salonach mechanicznych i serwisowych, gdzie wykonuje się skomplikowane czynności czyszczące i konserwujące.

Najważniejsze kryteria w wyborze kompresorów śrubowych

Przed zakupem sprężarki śrubowej warto określić, do wykonywania jakich czynności będzie ci potrzebna. Należy brać pod uwagę nawet tak pozornie nieistotne kwestie, jak ilość dostępnego miejsca w twoich warsztacie (lub garażu), panująca wewnątrz temperatura oraz inne warunki w danym otoczeniu. Ważne są też parametry dostępnych urządzeń, gdyż sprężarka powinna być dostosowana do specyfiki jej planowanego wykorzystania.

Warto więc zwrócić uwagę w pierwszej kolejności na ciśnienie, z którym dane urządzenie pracuje. Niektóre kompresory pracują w dość szerokim zakresie – od 5 do nawet 13 barów; inne natomiast mają odgórnie ustalone ciśnienie na poziomie 5, 8, 10 barów. Oczywiście, urządzenia o innym ciśnieniu również są dostępne.

Moc napędowa określa siłę, z którą pracuje dana sprężarka. Wyrażana jest w kilowatach – i najczęściej mieści się w przedziale od 5 do 20 kW. Do profesjonalnego i przemysłowego użytku wybiera się urządzenia o znacznie większej mocy – dochodzącej do nawet 40 kW.

Objętość strumienia powietrza wyrażana jest w przeliczeniu na litry na minutę. Parametr ten może się mieścić w dużym przedziale od 200 do nawet kilku tysięcy litrów.

Osobom, którym zależy na maksymalnym komforcie pracy, polecamy zwrócić uwagę na poziom hałasu emitowanego przez dany model. Parametr ten powinien zostać podany przez producenta, jednak zasada oceny jest pod tym względem dość prosta – im silniejsze są kompresory śrubowe, tym więcej hałasu emitują. Dolna granica to 62 dB, jednak najbardziej zaawansowane urządzenia mogą przekroczyć poziom 70 dB.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here