Miksery DJ – jak dokonać odpowiedniego wyboru?

0
473
Miksery DJ

Niezależnie od tego, czy jesteśmy początkującymi muzykami, czy zajmujemy się swoim fachem kilka lat – niezbędne okażą się miksery DJ. W jaki sposób dokonać wyboru mikserów DJ? Na co zwrócić szczególną uwagę przy ich wyborze oraz zakupie? Za co odpowiadają poszczególne pokrętła? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule – zapraszamy zatem do lektury.

Zwróć uwagę na liczbę kanałów

Miksery DJ to urządzenia, które wykorzystywane są do pracy z dźwiękiem. Charakteryzują się tym, że posiadają wiele niezbędnych funkcji, dzięki którym urządzenia mają bardzo uniwersalne zastosowanie. Jedną z ważniejszych kwestii podczas wybierania tego typu sprzętu jest liczba kanałów. Nie zagłębiając się w szczegóły, w praktyce jest to ilość wejść oraz wyjść, dzięki którym możliwe jest podłączenie źródeł dźwięku, a następnie modyfikowanie najważniejszych parametrów. Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z muzyką, warto postawić na miksery DJ z dwoma kanałami. Jest to minimalna ilość, która umożliwi prawidłowe miksowanie. Jeśli nabierzemy już z czasem większej wprawy, możemy przerzucić się na bardziej zaawansowane i rozbudowane urządzenia. Decydując się na większą ilość kanałów, warto zastanowić się czy na pewno je wykorzystamy. Inaczej niepotrzebnie wydamy swoje pieniądze. Większa liczba kanałów dedykowana jest do zadań profesjonalnych, ewentualnie w przypadku wieczorów w klubach.

Pokrętła – im więcej, tym lepiej?

Podczas wyboru mikserów DJ istotne są także pokrętła. Jeśli zdecydujemy się na droższy sprzęt, wówczas możemy liczyć na większą ich liczbę. Do podstawowych elementów, których nie powinno zabraknąć w żadnym urządzeniu, możemy zaliczyć chociażby line fader. Jest to suwak, dzięki któremu możliwa jest regulacja głośności kanału. Kolejnym pokrętłem jest crossfader. Dzięki niemu możemy łączyć sygnały z dwóch kanałów. Warto wspomnieć również o equalizerze i gainie. Ten pierwszy umożliwia wycinanie bądź wzmacnianie niektórych części pasm, jeśli zaś chodzi o gain – służy on do regulacji mocy sygnału. Nie sposób pominąć switch phono. Jest to przełącznik, dzięki któremu zmiana czułości wejścia nie będzie problematyczna. Miksery DJ posiadają również potencjometr volume. Jest to regulacja głośności wyjścia, która umożliwia przyciszanie bądź zwiększanie głośności. Oprócz tego ciekawym rozwiązaniem jest również efektor. Co prawda należy pamiętać, że element ten występuje w droższym sprzęcie, jednakże dzięki niemu istnieje możliwość dowolnego modelowania dźwięku.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here