Rodzaje wędek i ich zastosowanie

0
675
Rodzaje wędek

Rozpoczynasz swoją przygodę z wędkarstwem i jesteś na etapie kompletowania sprzętu? Zastanawiasz się, jaką wędkę wybrać? Dobrze wiemy, że nie jest to łatwe zadanie, dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, który po krótce przedstawi Ci wszystkie najpopularniejsze rodzaje wędek. Zapraszamy do lektury!

Wędka spinningowa

Wędki spinningowe przeznaczone są do połowu wodnych drapieżników. Najpopularniejsze wśród nich są wędki składające się z dwóch części oraz wędki teleskopowe. Łowienie tym rodzajem wędki polega na zarzucaniu i zwijaniu sztucznej przynęty. Wybierając wędkę spinningową, zwróć uwagę na to, by była dobrze wyważona, ponieważ wówczas będzie lekka i zapewni Ci wygodę podczas połowu.

Wędka odległościowa

Wędki odległościowe, czyli tzw. odległościówki, inaczej nazywana są wędkami matchowymi. Przeznaczone są do połowu ryb na większą odległość, np. na rzekach, stawach lub jeziorach. Ich długość wynosi od 3,9 m do 4,2 m i składają się zwykle z trzech części. Charakteryzują się średnią akcją oraz średnim ugięciem. Co ważne, na wędkach tych musi się znajdować duża liczba przelotek. Dzięki temu żyłka nie będzie się plątała, a także ułatwi to holowanie ryb.

Wędka muchowa

Wędki muchowe mają zazwyczaj dwie, trzy lub cztery części i są składane. Wybierając wędkę muchową, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie dotyczące tego, jak ciężkich przynęt będziesz używać oraz jakie ryby planujesz nią łowić. Ponadto do wędki muchowej niezbędna jest także odpowiednio do niej dopasowana linka. Im większa przynęta, tym większy stawia opór w powietrzu, tak więc niezbędna jest też większa masa linki.

Wędka podlodowa

Wędki podlodowe stosowane są do połowu ryb w otworach w lodzie z mola czy z łódki. Są stosunkowo krótkie, a ich długość wynosi od 30 cm do 100 cm. Doskonale sprawdzą się do połowów spławikowych, błyskowych, jak również do sztucznej przynęty. Najczęściej mocuje się do nich małe i proste kołowrotki.

Bat

Baty są to dosyć długie wędki teleskopowe, wynoszące od 2 m do 10 m. Nie posiadają kołowrotka (to szczytówka wyznacza zasięg), a żyłkę wiąże się na szczytówce wędki. W zależności od tego, jak długi jest bat, tyle żyłki będzie miał zestaw. Najczęściej wybierane są do przybrzeżnego połowu małych rybek metodą spławikową.

Tyczka

Tyczki są to wędki wykorzystywane przede wszystkim podczas zawodów wędkarskich. Składają się nawet z kilkunastu elementów, a ich długość sięga nawet 13 metrów. Po rozłożeniu tyczki dzieli się na dwie części, czyli długi kij i top (końcówka tyczki, np. ostatnie 3-4 m). Żyłka w tyczkach zamontowana jest do szczytówki topu i to od niego zależy jej rozmiar.

Wędka gruntowa

Wędki gruntowe są to jedne z najpopularniejszych wędek zarówno wśród zawodowców, jak i hobbystów. Są dosyć sztywne i mają większy ciężar wyrzutu niż wędki spławikowe. Świetnie sprawdzą się na wodach stojących oraz płynących. Wędki gruntowe mogą być teleskopowe lub składane z części. Zdecydowanie popularniejszym rozwiązaniem do łowienia z gruntu są obecnie te składane, czyli karpiówki, wędki picker oraz feeder.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here