Tablica manualna dla dzieci i tablica Montessori

1
3834
Tablica manualna, tablica manipulacyjna, tablica sensoryczna, tablica edukacyjna, tablica Montessori
fot. pixabay.com

Na temat tablic edukacyjnych swojego czasu było bardzo głośno. Nie powinniśmy o nich zapominać. Tablica manualna to wspaniała rozrywka dla dzieci. Daje im też możliwość do poznawania wielu interakcji i zdobywania nowych umiejętności manualnych. Tablice edukacyjne noszą wiele nazw. Możemy mówić na nie tablice sensoryczne, tablice Montessori, tablice manualne, tablice manipulacyjne… Nazewnictwo krąży jednak wokół tego, że na tych tablicach coś się dzieje. Coś zostaje wprawione w ruch. Tablice manipulacyjne dla dzieci stały się bardzo popularne. Coraz więcej rodziców jest świadomych i zdaje sobie sprawę z tego, jak ważną funkcję pełnią one w rozwoju młodego człowieka. Tablice manipulacyjne to zabawki do codziennego użytku. Taką tablicę możemy zrobić samemu. Jak? Wystarczy trochę umiejętności do majsterkowania. Zwykła drewniana płyta i kilka ciekawych elementów. Elementami tablicy manipulacyjnej mogą być stare przedmioty domowe. Takie jak zepsuty budzik, włącznik światła, zasuwka do drzwi i inne rzeczy, którymi można manipulować.

Tablica do ćwiczeń manualnych — co może się na niej znaleźć?

Tablica manualna, tablica manipulacyjna, tablica sensoryczna, tablica edukacyjna, tablica Montessori
fot. pixabay.com

Na tablicy do ćwiczeń manualnych powinny znajdować się rzeczy, które pozwolą dziecku ćwiczyć chwytanie, operowanie drobnymi elementami i takie, które zaspokoją jego ciekawość. Rozwijanie małej motoryki jest bardzo ważne w pierwszych latach życia dziecka. Dzięki temu maluch w przyszłości będzie sprawniejszy manualnie i nie będzie mieć żadnych problemów w wykonywaniu wycinanek czy wiązaniu bucików.

Kształt tablicy manipulacyjnej

Tablica manipulacyjna może przybierać różne kształty. Od zwykłego prostokąta do wymyślnych figur czy postaci z bajek. Wystarczy przyciąć ją do pożądanego przez nas wyglądu. Takie tablice mogą przedstawiać zwierzątka, przedmioty codziennego użytku. Może być to domek lub wszystko to, co sobie wymarzymy. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jeżeli chcemy nadać jej bardziej finezyjny kształt, to musi ona mieć też jakąś podporę do stania. Chyba że taką tablicę planujemy zamontować od ściany. Wykonanie samodzielnie takiej tablicy daje wiele satysfakcji. No i możemy pochwalić się nią przed znajomymi. Zabawki dla dzieci — DIY to wyzwanie dla rodzica. Jednak później możemy z zadowoleniem obserwować to, jak nasza pociecha się nią bawi.

Tablica manualna — dlaczego warto?

Tablica manualna, tablica manipulacyjna, tablica sensoryczna, tablica edukacyjna, tablica Montessori
fot. pixabay.com

Czasem tak bywa, że dzieci wolą bawić się przedmiotami domowego użytku. Nie drogimi zabawkami ze sklepów. Tablice manualne odgrywają rolę takiego parasola ochronnego dla naszych dzieci. Dzięki tablicy mamy pewność, że maluch będzie bawić się różnymi przedmiotami bezpiecznie. Może wkładać wtyczkę do kontaktu i nie porazić się prądem. Będzie zmieniać godziny w zegarze i bezpiecznie bawić się różnego rodzaju zatrzaskami i drzwiczkami.

Na takiej tablicy manualnej mogą znaleźć się też:

– zatrzaski, klamry i paski,

– włączniki, wtyczki i zasuwki,

– drzwiczki, klamki i zamki,

– sznurowania, sprężynki i sznureczki.

Tablica manualna ma zaspokajać ciekawość dziecka. Zadba o to, by maluch bawił się różnymi przedmiotami bezpiecznie. Jeżeli nie mamy smykałki do majsterkowania, taką tablicę manualną możemy kupić w różnych sklepach z artykułami dziecięcymi. Wiele sklepów zajmuje się robieniem tylko takich tablic. Wtedy mamy okazję do spersonalizowania takiej tablicy. Umieszczenia na niej wybranych przez siebie elementów, a nawet samego imienia dziecka.

Tablica Montessori — uczy i bawi

Dzięki tablicom Montessori możemy bawić się i jednocześnie uczyć naszego maluszka. Tablice Montessori to również tablice manualne. Jednak dzięki nim możemy znacznie ułatwić naszemu dziecku zrozumienie zasad działania mnożenia czy dzielenia. Prosty sposób na naukę tabliczki mnożenia i dzielenia. Już 4-latka lub 5-latka możemy nauczyć mnożenia za pomocą tablicy Montessori. Niewiarygodne, a jednak możliwe!

Tablica manualna Montessori do nauki liczenia

Przykładem takiej tablicy Montessori jest tablica matematyczna. Znajduje się na niej 100 otworów. W otwory będziemy wkładać drewniane kulki. Będą one wynikiem mnożenia lub pierwszą cyfrą w działaniu dzielenia. Tablica matematyczna Montessori przypomina plansze do gry w statki. Z tą różnicą, że na obu osiach mamy cyfry w kolejności od 1 do 10. Jeżeli chcemy poznać wynik mnożenia, na przykład działania takiego jak 2 × 3 to wypełniamy drewnianymi kulkami pierwszy wiersz do cyfry 2, i od dwójki tworzymy kolumnę do cyfry 3. Czyli u góry mamy dwie kulki i dokładamy do kolumny nr 2 rząd kulek aż do wiersza numer 3. Uzupełniamy puste pola kulkami, tak że wychodzi nam prostokąt, gdzie jest 6 kulek. Te 6 kulek to wynik naszego mnożenia.

PODZIEL SIĘ

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here