Zaskakujące ciekawostki o winie z całego świata

0
743
Zaskakujące ciekawostki o winie z całego świata

Wino od tysiącleci stanowi nieodłączną część kultury i historii wielu zakątków świata. Nie dziwi więc, że wiąże się z nim mnóstwo fascynujących faktów i zwyczajów.

Historyczne ciekawostki o winie

Najstarszy odkryty dzban na wino

Badania archeologiczne odkrywają dowody na obecność wina w Chinach, Mezopotamii, a obecnie także Gruzji. Gliniany dzban z Szulaweri datuje się na ok. 6000 roku p.n.e., a tym samym to najstarszy artefakt związany z winem. Możliwe więc, że wino pochodzi z Gruzji, a jego nazwa ma korzenie w gruzińskim „gvino”. Gruzini do teraz pozostają wierni antycznym metodom produkcji swojego doskonałego wina.

Długa historia wina w Polsce

Wino w Polsce ma dłuższą historię niż by się mogło wydawać. Winorośl uprawialiśmy już w 1102 roku. Początkowo wino zarezerwowane było do celów mszalnych, a winnice powstawały przy klasztorach. Obecnie polskie wino przeżywa swój renesans i zdobywa coraz większe uznanie także za granicą.

Wielokulturowe ciekawostki na temat wina 

Wino stanowi uniwersalny język, ale zwyczaje z nim związane mogą powodować szok kulturowy.

Parada kiści winogron

Podczas największej parady w Toskanii uczestnicy przebierają się za kiście winogron. Święto wina w drugi lub trzeci weekend września odbywa się w Scansano. Festa dell’Uva to nie tylko okazja do włożenia fantazyjnego kostiumu, ale przede wszystkim okazja degustacji wyśmienitych win toskańskich.

Francuski bieg z kieliszkiem

We Francji winobranie celebruje się za pomocą oryginalnego wyścigu. We wrześniu w Bordeaux organizuje się bieg, na trasie którego rozstawione są stoły z degustacją lokalnych specjałów. Maratończycy w kolorowych kostiumach co kilka kilometrów otrzymują kieliszek rose, a czasami mogą też złapać w biegu danie regionalne.

 Hiszpanie skąpani w winie

Hiszpanie świętują nieco wcześniej, bo 29 czerwca, w dzień Świętego Pawła. Od ponad 300 lat tego dnia zbierają się w Haro w regionie Rioja. Odbywa się tam La Batalla del Vino, czyli bitwa, w której amunicją jest wino. Co więcej, nie byle jakie wino, bo Rioja znana jest jako jeden z najlepszych producentów win na świecie.  

Najwięcej wina w jednym miejscu

W Księdze Rekordów Guinnessa znajdziemy setki rekordów związanych z winem. Zdobywczynią tytułu największego na świecie magazynu wina została Milesti Mici. Co ciekawe, gigantyczna winnica położona jest w jednym z najmniejszych państw w Europie – Mołdawii. Gdy została wpisana na listę rekordów w jej podziemnych piwnicach znajdowało się 1 500 000 butelek wina.Ten niewielki kraj z nieograniczoną pasją wina jest również domem dla drugiej od względem wielkości winnicy, Cricovii. 

A Ty jak będziesz świętować winobranie?

Po więcej inspiracji i win z całego świata zajrzyj na Wybieramwino.pl.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here