Znaczące różnice między obuwiem roboczym a ochronnym

0
538
Obuwie robocze

Pracownik, przychodząc do danego zakładu pracy, często nie wie, w jaki typ odzieży i obuwia ma się zaopatrzyć. Duża ilość negatywnych czynników obecnych w takim miejscu może skutecznie zniechęcać do pracy. Taka osoba codziennie styka się na przykład z wysokimi lub niskimi temperaturami, czynnikami mechanicznymi, możliwością porażenia prądem czy dużą wilgotnością. Mniejsza ilość tych czynników, o mniejszych nasileniu pozwala na kupno takiego produktu jak obuwie robocze. Większa jego liczba zmusza już do inwestycji w obuwie ochronne. Różnią się one kształtem i przeznaczeniem. W sklepach BHP dostać można na przykład półbuty, trzewiki, sandały, buty do kostek czy kalosze. Przeznaczeniem obuwia ochronnego jest pełne zabezpieczenie stóp przed wszystkimi negatywnymi zdarzeniami w pracy, w tym także przed urazami spowodowanymi chemicznymi czy biologicznymi substancjami.

Rola obuwia roboczego w codziennej stylizacji do pracy

Odzież robocza chroni ciało przede wszystkim przed wszelakiego typu zabrudzeniami. Podobnie jest z obuwiem roboczym, jednak prawidłowo wyprodukowane może stanowić dobrą barierę nie tylko przed brudem, ale także przed czynnikami mechanicznymi, między innymi przed przebiciem podeszwy. Zabudowana pięta, dobrze umocowana daje szansę na zabezpieczenie przed kontuzjami w pracy. Obuwie robocze nie ma tak dobrze chronionej partii palców jak to bywa w przypadku obuwia ochronnego, tam w sektorze palców występują różne trwałe tworzywa. Właściwości antyelektrostatyczne wykazują zarówno buty robocze, jak i ochronne dobrych producentów. Mniejszą wagę przykłada się do wyglądu takich dodatków w codziennych roboczym stroju, jednak design tych butów nie jest bez znaczenia, ma pasować do całego odbioru stroju.

Jak kupować, żeby mieć szansę na pełną ochronę w pracy?

Sklep BHP to właściwe miejsce, w którym można zauważyć różnice między obuwiem roboczym a ochronnym. Każde pudełko tych butów jest poprawnie opisane, znajdują się na nim oznaczenia, które mają informować klienta o stopniu ochrony, którą dają buty. Buty robocze powinny być przede wszystkim komfortowe i wygodne, chodzenie w nich przez wiele godzin nie może być męczarnią dla stóp. W sklepie warto zwrócić uwagę też na to, czy rozmiar został wybrany prawidłowo, pięta musi dobrze przylegać. Obuwie robocze niezależnie od modelu powinno być zrobione z materiałów solidnych, które łatwo będzie wyczyścić i użyć ponownie. Szczególnie widoczna jest ich odporność na oleje, smary, benzynę i inne substancje, które można znaleźć w zakładach pracy.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here