Kątownik schodowy – co warto wiedzieć?

0
417
Kątownik schodowy

Dom i miejsca użytku publicznego składają się z wielu elementów, które wpływają na komfort użytkowania i estetyczny wygląd. W trakcie wykańczania wnętrz trzeba mieć na uwadze m.in. kwestię właściwego doboru profili, listew albo prętów schodowych. Takie rozwiązanie pozwala estetycznie podkreślić charakter wnętrz i zabezpieczyć przed uszkodzeniami mechanicznymi. Jakie są rodzaje kątowników schodowych? Odpowiadamy poniżej!

  1. Kątownik schodowy – podstawowe informacje
  2. Kątowniki schodowe – rodzaje
  3. Listwy progowe
  4. Listwy do płytek

Kątowniki schodowe to najlepszy sposób na eleganckie i bezpieczne wykończenie krawędzi schodów.

Kątownik schodowy – podstawowe informacje

Kątowniki schodowe, zwane też listwami schodowymi, są używane do eleganckiego wykończenia krawędzi schodów. Jednak walory estetyczne nie są ich jedynymi zaletami – kątowniki chronią płytki przed różnymi uszkodzeniami, natomiast konstrukcja listwy schodowej zaopatrzonej w specjalne ryfle stanowi element antypoślizgowy, który minimalizuje ryzyko upadku na schodach. Kątowniki mogą być wykonane z mosiądzu, stali nierdzewnej inox, plastiku i aluminium w różnych wymiarach i kształtach.
Wybranie kątowników powinno być podyktowane przede wszystkim rodzajem efektu, jaki chcemy uzyskać. W przypadku poszarpanych, nierównych krawędzi można zastosować szeroki kątownik maskujący elementy, które chcemy ukryć. Jego niewątpliwą zaletą jest fakt, iż może być stosowany na powierzchniach, które już uległy uszkodzeniu.
Bez względu na przeznaczenie budynku, w którym znajdować będą się schody (prywatny dom, miejsce użytku publicznego) warto zadbać zarówno o wygodę, jak i bezpieczeństwo codziennego użytkowania schodów. Biorąc pod uwagę fakt, że schody są bardzo często eksploatowane, dokładny pomiar odległości między poszczególnymi stopniami i właściwie dobrana wysokość są kluczowe. W końcu każdy detal ma duże przedłożenie na komfort codziennego użytkowania.

Schody nie powinny być zbyt strome, bo będzie to grozić utrudnieniem w poruszaniu się, a nawet ryzykiem poślizgnięcia się albo upadkiem. Bezpieczeństwo jest również zależne od kwestii doboru materiału, jakim pokryte są schody. Warto dobierać materiały charakteryzujące się dobrymi walorami antypoślizgowymi. W przypadku płytek ceramicznych będą to specjalne, wyprofilowane brzegi o właściwościach antypoślizgowych. Natomiast w przypadku schodów drewnianych albo paneli warto pomyśleć o listwie odznaczającej się antypoślizgowością.

Kątowniki schodowe – rodzaje

W sklepach dostępne są między innymi następujące kątowniki:

  • Schodowe w kolorach anodowanych. Stosuje się je w celu zarówno dekoracyjnym, jak i w celu zabezpieczenia powierzchni. Materiał, z którego wykonany jest profil, jest ceniony ze względu na odporność na uszkodzenia mechaniczne i trwałość. Ryflowania stanowią dodatkowe zabezpieczenie przed poślizgiem. Kątowniki są dostępne w sklepach w 3 wariantach: wkręcanym od góry za pomocą kołków/wkrętów montażowych, klejonym, albo z ukrytymi wkrętami.
  • Schodowe w kolorach drewnopodobnych. Znajdują zastosowanie w miejscach, w których zależy nam, by dyskretnie podkreślić zastosowane elementy drewniane. Tego rodzaju kątowniki schodowe naturalnie współgrają z otoczeniem oraz stanowią estetyczne uzupełnienie wcześniej zastosowanych materiałów z drewna lub imitujących drewno.
  • Schodowe z wkładką antypoślizgową. Doskonale się sprawdzają w tych miejscach, gdzie istnieje duże ryzyko poślizgnięcia się albo upadku. Zazwyczaj stosuje się je w obiektach użyteczności publicznej (np. urzędy, kina, teatry, hale sportowe, centra handlowe). Wkładkę antypoślizgową można wymienić samodzielnie, gdy już utraci swoje właściwości.
  • Schodowe ryflowane. Ryflowanie to podłużne nacięcia wzdłuż listwy pełniące określoną funkcję. Te kątowniki schodowe mają na celu przede wszystkim zabezpieczenie łączenia stopni z podstopniami przed uszkodzeniami, które wynikają z częstej eksploatacji albo uszkodzeń mechanicznych.

Przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto dobrze się zastanowić nad rodzajem kątowników, ponieważ wykonanie schodów jest sporym wydatkiem. Warto zawczasu zadbać o ich jak najdłuższą żywotność i zabezpieczenie w strategicznych miejscach. Dzięki temu mogą nam dobrze służyć przez wiele długich lat!

Listwy progowe

Listwy progowe są elementem służącym do maskowania dylatacji na łączeniu dwóch podłóg albo jako listwy, które łączą podłogi wykonane z różnych materiałów (np. płytki i panele). Opisywane listwy montuje się również w celu zniwelowania różnic wysokości łączonych podłóg. Z tego powodu doskonale eliminują niebezpieczne progi. Profile przejściowe mogą być w szybki i łatwy sposób zainstalowane. W sklepach znajdziemy listwy progowe o różnych kształtach, rozmiarach i wersjach materiału, z którego są wykonane. Wśród klientów największą popularnością cieszą się aluminiowe anodowane listwy progowe.

Listwy do płytek

Listwy do płytek to przede wszystkim nowoczesne listwy wykończeniowe oraz listwy dekoracyjne do naroży i brzegów płytek. Jako listwy do terakoty są świetnym zabezpieczeniem np. stopni schodów. Flizy do płytek subtelnie łączą płytki i podkreślają wspaniały design aranżacji. Listwy dekoracyjne do ceramiki występują w wielu różnych wariantach wymiarowych i różnych profilach wykończenia. W sklepach znajdziemy listwy wykończeniowe stalowe, aluminiowe i mosiężne.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here