Metalowa kontra drewniana wiata: który materiał jest lepszy?

0
1311
Metalowa kontra drewniana wiata

Wiata to konstrukcja, która jest budowana nie od dziś. Jej głównym celem jest zapewnienie ochrony i schronienia dla Twojego pojazdu. Pomaga zabezpieczyć go przed warunkami atmosferycznymi, takimi jak obfite opady śniegu zimą i nadmierne promienie słoneczne latem. Ponadto, taka konstrukcja sprawdza się idealnie jako miejsce do przechowywania mniej używanych przedmiotów. Jeśli, jednak chcesz zbudować odpowiednią dla swoich potrzeb wiatę, musisz najpierw podjąć bardzo ważną decyzję. Musisz zdecydować się na drewno lub metal jako materiał.

Istnieje wiele różnic w metalowych i drewnianych wiatach garażowych, które sprawiają, że są atrakcyjne dla różnych nabywców. Zarówno metal, taki jak stal, oraz drewno, takie jak sosna, mają wiele zalet, które przemawiają do odmiennych grup ludzi. A Ty, co wybierzesz – metal czy drewno? Aby pomóc Ci podjąć tę ważną decyzję, przedstawimy dwa punkty widzenia.

Metal czy drewno: cena

Jednym z pierwszy aspektów, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze materiału budowlanego na wiatę, jest cena. Niestety, ale w tej kwestii metal nie ma dużego pola do popisu. Wiadomym jest, że jedną z pierwszych zalet wiaty drewnianej w stosunku do metalowej są koszty. Zgodnie z ogólną zasadą, metalowe wiaty garażowe są droższe niż te zrobione z drewna. Oczywiście, istnieje wiele czynników, które mogą mieć wpływ na cenę, w tym wielkość konstrukcji i dokładny rodzaj użytych materiałów. Jednak, kiedy porównasz wszystkie koszty związane z wiatą metalową , takie jak początkowe koszty wyrobu materiałów, koszty instalacji dwóch różnych wiat o tej samej wielkości, budynek z drewna jest zazwyczaj tańszy. W związku z tym, jeśli szukasz niedrogiego sposobu na ochronę swojego samochodu, wiata drewniana może być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Ogólne wnioski są takie, że wiata na samochód wykonana z drewna jest bardziej przystępna cenowo w porównaniu do tej metalowej.

Metal czy drewno: wytrzymałość

Kolejną kwestią jest wytrzymałość i trwałość konstrukcji. Nie jest tajemnicą, że w tym temacie walka jest dość wyrównana. Wiaty metalowe są wykonane ze stali ocynkowanej, która wytrzymuje obciążenia spowodowane przez śnieg i wiatr w najbardziej ekstremalnych warunkach pogodowych. Natomiast, wiaty drewniane, które są zbudowane z wysokiej jakości drewna świerku północnego są niezwykle solidne i wytrzymałe na różne warunki pogodowe. Dużą wadą drewna jest to, że jest bardzo łatwopalnym materiałem, jednak można temu zapobiec używając specjalistycznych środków do jego obróbki. Metalowe wiaty garażowe są lepsze w przypadku pożaru, ponieważ stal nie pali się oraz nie jest narażona na atak termitów. Jednak prawda jest taka, że wiata ze stali jest bardzo podatna na rozwój rdzy, z którą ciężko jest walczyć – uszkodzenia są nieodwracalne. Warto jest dodać, że drewno ma dłuższą żywotność w porównaniu do metalu. Ogólnie rzecz biorąc, mimo wszystko wiata drewniana przewyższa wiatę metalową pod względem trwałości i wytrzymałości.

Metal czy drewno: ekologia

Jedną z głównych zalet wiaty drewnianej, która zdecydowanie przewyższa wiatę metalową, jest to, że wiata drewniana jest całkowicie przyjazna dla środowiska. To fakt, że aby zbudować wiatę z drewna najpierw trzeba wyciąć drzewa, ale w większości przypadków te drzewa są sadzone właśnie do celów konstrukcyjnych. Warto jest dodać, że drewno to surowiec odnawialny, co również przemawia za aspektami ekologicznymi wiaty drewnianej. Ponadto, w przeciwieństwie do metalu, jest on wytwarzany w sposób naturalny, co w znacznym stopniu redukuje emisję paliw kopalnych do atmosfery. Natomiast, po przekroczeniu żywotności drewnianej wiaty, drewno nie jest wyrzucane jako odpadek, a ponownie wykorzystywane, ponieważ idealnie nadaje się do recyklingu. Jeśli chodzi o metalową wiatę garażową, to również można ją poddać recyklingowi, jednak warto jest pamiętać, że ten proces trwa nieco dłużej niż w przypadku drewna. Z tego powodu, wiata drewniana jest bardziej ekologiczną i przyjazną dla środowiska konstrukcją niż wiata metalowa.

Metal czy drewno: montaż

Wybierając odpowiednią dla siebie i swoich potrzeb wiatę, nie należy zapominać o procesie montażu. W przeciwieństwie do wiaty metalowej, montaż wiaty drewnianej jest tak prosty, że można go wykonać samodzielnie lub z pomocą wykonawcy tylko w jeden weekend. Większość zestawów wiat drewnianych jest wyposażonych w proste instrukcje i we wszystkie elementy (tzw. prefabrykaty), które idealnie do siebie pasują. Wystarczy, że masz pod ręką podstawowe narzędzia, takie jak młotek i śrubokręt i możesz całkiem sam zmontować swoją wiatę drewnianą. Warto jest dodać, że takie zestawy w większości przypadków nawet nie wymagają dodatkowego wysiłku wbijania młotka i gwoździa, wystarczy prosty system śrub i nakrętek, który sprawi, że Twoja konstrukcja będzie błyskawicznie zamontowana. Natomiast, budowa wiat metalowych zajmuje średnio od kilku dni do kilku tygodnia i wymaga ingerencji spawacza. Wiata drewniana może być złożona w ciągu kilku godzin, a jej zbudowanie nie wymaga specjalistycznej wiedzy, jak w przypadku alternatywy z metalu.

Metal czy drewno: konserwacja

Jeśli chodzi o konserwację, to zarówno wymaga jej wiata drewniana, jak i metalowa. Od dnia montażu i w regularnych odstępach czasu, konstrukcje z drewna i metalu wymagają intensywnej konserwacji, aby mogły służyć jak najdłużej. Oba materiały są niezwykle podatne na wpływ wilgoci. To oznacza, że będziesz musiał stale sprawdzać, czy w drewnie nie ma oznak wypaczenia, gnicia, pleśni lub inwazji szkodników i innych możliwych problemów. Natomiast, w przypadku metalu, konieczne jest pilnowanie czy nie rozwija się rdza. Zarówno wiata drewniana, jak i metalowa będą wymagały nakładania co kilka lat świeżej warstwy środka ochronnego, który zabezpieczy całą strukturę przed niekorzystnym wpływem warunków pogodowych. W przypadku drewna, taki produkt to farba lub bejca, a dla metalu najlepiej sprawdzi się środek antykorozyjny. Dzięki temu, kolor będzie nasycony, zapobiegając blaknięciu lub łuszczeniu się farby przez wiele lat. Warto wspomnieć, że w obu przypadkach po prostu zalecane jest przeprowadzanie rutynowych przeglądów konserwacyjnych po zmianie pór roku i po każdej silnej burzy.

Jeśli chcesz zapewnić bezwzględną ochronę dla swojego samochodu, czy też każdego innego pojazdu, to wiata jest doskonałym wyborem. Ta konstrukcja ma wiele niezwykłych zalet, które sprawiają, że jest świetną inwestycją i odpowiednim schronieniem dla Twojego cennego mienia. Jednak, przed budową wiaty będziesz musiał stanąć przed trudnym wyborem, jakim jest selekcja jednego z materiałów budowlanych – drewna lub metalu. Oczywiście, przed dokonaniem jakiegokolwiek wyboru najpierw należy dokładnie określić swoje potrzeby. Warto jest dodać, że w obu przypadkach można dostrzec zarówno zalety jak i wady, jednak jeśli zależy Ci na cenie, czasie, wytrzymałości i ekologii, to wiata drewniana zdecydowanie przewyższa wiatę metalową.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here