Montaż pompy ciepła i benefity dla środowiska

0
168
Montaż pompy ciepła i benefity dla środowiska

Rynek pomp ciepła rośnie w ostatnich dwóch latach bardzo dynamicznie. Dzieje się tak nie tylko ze względu na zmiany cen surowców energetycznych, ale też kwestie środowiskowe. Dla wielu inwestorów walory ekologiczne są nawet ważniejsze niż możliwość użytkowania taniego w eksploatacji źródła ciepła. Z poniższego artykułu dowiesz się, z czego wynikają negatywne zmiany klimatu, w jaki sposób możesz im przeciwdziałać poprzez użycie pompy ciepła i na co powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia. 

Zasada działania urządzenia

Pompy ciepła to urządzenia, które pozwalają na transferowanie energii cieplnej z jednego miejsca w drugie. Mogą one służyć zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia budynków oraz do podgrzewania wody użytkowej. W celu transferu energii, urządzenia wykorzystują czynnik chłodniczy, który pozwala na absorbowanie ciepła z tzw. dolnego źródła i oddawanie go do hydraulicznego systemu ogrzewania. Podczas cyklu pracy pompy ciepła czynnik chłodniczy jest sprężany, dzięki czemu wzrasta jego temperatura, a następnie skraplany w celu efektywnego oddania zgromadzonej w nim energii. Większość urządzeń posiada funkcję odwrócenia procesu, dzięki czemu możliwe jest zapewnienie chłodzenia w miesiącach letnich.

Na rynku dostępna są różne rodzaje pomp ciepła, m.in. powietrzne, gruntowe i wodne. Powietrzne pompy ciepła pobierają ciepło z powietrza atmosferycznego. Pompy gruntowe korzystają natomiast z energii geotermalnej. Aby było to możliwe, podczas instalacji urządzenia przygotowuje się głębokie na kilkadziesiąt lub nawet kilkaset metrów odwierty w ziemi, a następnie osadza w nich sondy wypełnianie glikolem lub solanką. W przypadku pomp ciepła typu wodnego, podobne sondy są montowane w zbiorniku wodnym. Rzecz jasna ceny pomp ciepła zależą od rodzaju dolnego źródła ciepła, stopnia zaawansowania technologicznego sprzętu, jak i renomy samego producenta. Oferta rynkowa jest tak szeroka, że można na nim znaleźć sprzęt w cenach od 15 tys. do ponad 100 tys. złotych.

Pompy ciepła to urządzenie o bardzo wysokiej sprawności energetycznej, przewyższającej kilkukrotnie tradycyjne źródła ciepła. Odznaczają się również niższym śladem węglowym, ponieważ zużywają energię elektryczną i nie korzystają bezpośrednio z paliw kopalnych. Przy założeniu połączenia pompy ciepła z fotowoltaiką, rozwiązanie staje się całkowicie bezemisyjne, bowiem energia elektryczna konieczna do pracy urządzenia jest produkowany przez panele słoneczne.

Negatywne zmiany dla środowiska naturalnego

Środowisko naturalne ma kluczowe znaczenie dla ludzkości. Odgrywa ono główną rolę w utrzymaniu zrównoważonego życia na Ziemi. Jest też źródłem podstawowych zasobów naturalnych, takich jak powietrze i woda, niezbędnych do życia wszystkich organizmów.

Na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci obserwowane są bardzo negatywne zmiany klimatyczne. Kluczowy wpływ dla tych zmian ma niestety aktywność człowieka. W wyniku aktywności ludzkiej do atmosfery emitowane są niewyobrażalne wręcz ilości dwutlenku węgla. Powstaje on m.in. w wyniku spalania paliw kopalnych, używanych w celu ogrzewania budynków. Jeszcze kilkanaście lat temu podstawowym surowcem, wykorzystywanym na cele grzewcze był węgiel. Proces jego spalania jest równoznaczny z emisją do atmosfery dużej ilości szkodliwych substancji.

Wraz popularyzacją ogrzewania gazowego, sytuacja poprawiła się, bo nie jest ono aż w tak bardzo emisyjne. Niestety na przestrzeni ostatnich dwóch lat, w wyniku kryzysu energetycznego, obserwowane są bardzo dynamiczne wzrosty cen tego paliwa. Spowodowało to, że właściciele domów zaczęli szukać skutecznej i tańszej w eksploatacji alternatywy. Okazały się nimi być właśnie pompy ciepła. Na popularność tych urządzeń wpłynęły też programy dofinansowań rządowych, takich jak “Czyste Powietrze” i “Moje Ciepło”. Dają one wsparcie finansowe dla przedsięwzięć termomodernizacyjnych na poziomie nawet kilkudziesięciu procent wartości inwestycji.

Pompa ciepła a korzyści dla środowiska

Instalacja pomp ciepła daje wiele korzyści dla środowiska naturalnego i przyczynia się pozytywnych zmian klimatycznych. Podstawową zaletą jest to, że pompy ciepła wykorzystują odnawialne źródła energii. Brak bezpośredniej emisji jakichkolwiek szkodliwych czynników powoduje zmniejszenie poziomu zanieczyszczenia atmosfery gazami cieplarnianymi. Taka redukcja przyczynia się zaś do złagodzenia negatywnych skutków zmian klimatu i ogranicza globalne ocieplenie.

Kolejną zaletą wynikającą z zastosowania pomp ciepła jest ich energooszczędność. Trzeba pamiętać, że poziom COP (Coefficient Of Performance) najnowocześniejszych pomp ciepła typu powietrznego i gruntowego osiąga wartości nawet na poziomie 5. Oznacza to, że urządzenia potrafią generować nawet do 5 razy więcej energii cieplnej w stosunku do zużywanego prądu. Rzecz jasna energia elektryczna nie bierze się znikąd. Jest produkowana w elektrowniach, które w przypadku naszego kraju są zasilane węglem lub gazem. Ograniczenie zużycia prądu stanowi zatem kolejny czynnik skutkujący zmniejszeniem emisji gazów cieplarnianych.

Mitem jest, że nowoczesne czynniki chłodnicze stosowane w pompach ciepła odznaczają się dużym poziomem szkodliwości dla społeczeństwa. W zasadzie jedynym rodzajem czynnika, który odznacza się poziomem GWP (Global Warming Potential) na poziomie wyższym niż średnia unijna jest R410a. Należy jednak pamiętać, że większość producentów stosuje już od dawna bardziej ekologiczne czynniki. Najpopularniejszym z nich jest czynnik R32, którego GWP wynosi prawie cztery razy mniej niż w przypadku poprzednika. W najnowocześniejszych urządzeniach stosuje się również czynnik R290, który jest już całkowicie neutralny dla środowiska.

Trzeba zdawać sobie sprawę, że aby użytkować pompę ciepła w sposób odpowiedzialny, należy przeprowadzać jej regularne przeglądy. W zakres prac serwisowych wchodzi m.in. próba szczelności układu chłodniczego. Wczesne wykrycie ewentualnych nieszczelności pozwala na zapewnienie optymalnej wydajności pompy ciepła przez cały okres jej eksploatacji i zapobiega przedostawaniu się do atmosfery potencjalnie szkodliwych substancji.

Wybór sprzętu i instalatora

Należy pamiętać, że decyzja o instalacji pompy ciepła wiąże się z wydatkiem na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych. Zainstalowane urządzenie będzie pracować w Twoim domu nawet przez 15 lat, a w sezonie zimowym będzie od niego zależeć komfort termiczny wszystkich domowników. Kluczowy jest zatem wybór modelu pompy ciepła, który zabezpieczy potrzeby grzewcze, a jednocześnie będzie pracowała wydajnie i bezawaryjnie.

Przeglądając oferty pomp ciepła, zwróć uwagę na poziom sprawności energetycznej (COP) w warunkach temperaturowych odpowiadających danej strefie klimatycznej i instalacji hydraulicznej. Pamiętaj, że w przypadku gdy instalacja grzewcza opiera się tylko na grzejnikach wysokotemperaturowych, osiągnięcie maksymalnych deklarowanych przez producenta poziomów sprawności, nie będzie niestety możliwe. Ze względu na swoją specyfikę, urządzenia działają najefektywniej w połączeniu z niskotemperaturowym ogrzewaniem płaszczyznowym (popularną podłogówką).

Pomocne w porównywaniu ofert pomp ciepła mogą być portale, na których zebrane są recenzje i opinie na temat poszczególnych producentów urządzeń. Tego rodzaju informacje możesz znaleźć na portalu proheat.pl. Treść w ramach serwisu jest wzbogacona tabelami, zestawieniami i materiałami wideo, dzięki czemu potrzebną wiedzę przyswoisz szybciej niż myślisz. Znajdziesz tam również oferty monterów urządzeń. Pamiętaj, że konsultacje z instalatorami nic nie kosztują, a mogą dostarczyć Ci sporo dodatkowej wiedzy. Wiele firm instalatorskich działa od lat i zebrała solidne doświadczenie w zakresie niuansów związanych z przedsięwzięciami modernizacyjnymi. Część przedsiębiorstw ma w swojej ofercie zarówno pompy ciepła, jak i instalacje fotowoltaiczne. Skorzystanie z oferty pakietowej jest wygodne, bo nie będziesz musiał szukać dwóch osobnych firm. Może się też okazać, że montaż urządzeń w pakiecie będzie też nieco tańsze.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here